reklama

Wyjątkowy wykład w dworku w Dzikowcu Będą następne [FOTO] [WYWIAD]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KULTURA Końcem września w Dworku Błotnickich w Dzikowcu odbyło się kulturalne wydarzenie. O syberyjskich zesłańcach opowiadał dr hab. Mariusz Chrostek. Nie zabrakło także występów muzycznych oraz poczęstunku od Koła Gospodyń Wiejskich z Mechowca. O historii pięknego dzikowieckiego dworu opowiadał dodatkowo Wojciech Mroczka.
reklama

Wydarzenie odbyło się dzięki inicjatywie prezes fundacji Bławatek, Doroty Augustyn. Do organizacji włączyli się Józef Tęcza, wójt gminy Dzikowiec we współpracy z Samorządowym Centrum Kultury w Dzikowcu. Oprawą muzyczną wydarzenia zajęła się Izabella Potocka.

O tym pisaliśmy TUTAJ

Na początku wydarzenia usłyszeć można było przemówienie wójta. Następnie kolejno głos zabrał Wojciech Mroczka, który opowiedział historię właścicieli dworku w Dzikowcu - rodzinie Błotnickich. Jak się okazało, tajemniczy właściciel dworu był szlachcicem.

Później o zesłańcach syberyjskich rozprawiał główny gość wydarzenia, dr hab. Mariusz Chrostek. Pokazał on życie zesłańców od kuchni. Nie zabrakło mało przyjemnych z życia szczegółów skazańców. Zaproszony, opowiadał o tym, jak wyglądała ich podróż na Sybir. Fatalne warunki, brak higieny, brudne baraki były na porządku dziennym zesłańców. 

W przerwie goście mogli usłyszeć utwory muzyczne grane i śpiewane przez artystki pod opieką Izabelli Potockiej. 

 


 

Rozmawialiśmy z główną inicjatorką wykładu, Dorotą Augustyn, która jest prezesem fundacji Bławatek.

Czym zajmuje się pańska fundacja? Kiedy powstała i jaki jest jej cel?

- Fundacja „Bławatek” powstała w 2019 r. z potrzeby serca. Jej głównym celem jest wspieranie i niesienie pomocy dzieciom z autyzmem, oraz działalność kulturalna. Dlaczego taka nazwa? Bławatek wyrastający między zbożami traktowany jest jak chwast polny, ale posadzony w ogrodzie staje się piękną ozdobą i bardzo pożyteczną. Podobnie osoby z autyzmem są inne i inaczej postrzegane w środowisku, dlatego zasługują na nasze poznanie, zrozumienie i konieczną pomoc, aby wszystkim żyło się lepiej.


Mottem naszych działań są słowa: Pierre-André Liégé „ Ludzie są jak kwiaty: stworzeni do tego, aby się rozwijać”.


Nasze plany na przyszłość obejmują: organizowanie i prowadzenie różnych form szkoleń oraz seminariów poświęconych terapii dzieci z zaburzeniami mowy i trudnościami związanymi z autyzmem, dla rodziców, nauczycieli oraz osób zainteresowanych pracą związaną z tymi problemami, działalność kulturalną: prelekcje, wystawy, a także działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami-organizowanie spotkań z osobami z zagranicy.

Jak ocenia pani zorganizowane wydarzenie?

- Na podstawie wypowiedzi osób uczestniczących w tym wydarzeniu, mogę stwierdzić, że jest potrzeba organizowania tego typu spotkań. Wykład Pana dr hab. Mariusza Chrostka był bardzo wciągający i wnoszący wiele nowych, dotąd nieznanych informacji na temat: ,,Prawda i mity o polskich zesłańcach na Syberii w XIX wieku.

Możemy liczyć na kolejne takie jeszcze w tym roku? Jeśli tak, to jakie pomysły tym razem?

- Chcielibyśmy, jeszcze w tym roku zorganizować spotkanie na temat Syberii, ciąg dalszy. Mamy w planie również inne projekty, jednak ich realizacja jest uzależniona od innych czynników.

Co sprawiło, że zorganizowała pani takie wydarzenie na terenie Dzikowca?

- Inspiracją do zorganizowania tego spotkania w Dzikowcu, było zobaczenie w realu Dworku Błotnickich. Uważam, że ten historyczny dworek razem z jego otoczeniem jest świetnym miejscem na tego typu konferencje.
Pochodzę z tej gminy i wolałabym promować moje rodzinne strony. Korzystając z życzliwości i otwartości pana wójta gminy Dzikowiec mogliśmy zrealizować to spotkanie.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama