Reklama

Dwa zespoły z powiatu kolbuszowskiego zdobyły nagrody

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KULTURA Trzecie miejsce w Wojewódzkim Konkursie "Ludowe obrzędy i zwyczaje" zajął Zespół Ludowy Cmolasianie oraz Zespół Obrzędowy "Mazurzanie" z Mazurów.

W sobotę i niedzielę (4 i 5 września) w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Małopolskim odbył się XXXIII Wojewódzki Konkurs "Ludowe obrzędy i zwyczaje". Jest to jedna z najstarszych imprez związanych z folklorem na terenie Polski. Organizowana jest od 1987 r. przez WDK Rzeszów. 

Głównym celem jest ochrona i popularyzacja tradycyjnego folkloru, w szczególności autentycznych obrzędów i zwyczajów. Przez dwa konkursowe dni na deskach sceny zaprezentowały się zespoły obrzędowe z województwa podkarpackiego z wiele widowisk. Od obrzędów i zwyczajów dorocznych, tj. kiszenie kapusty, wyskubek, po obrzędy rodzinne np. wesele i chrzciny.

Wśród grup występujących na scenie nie zabrakło Zespołu Ludowego Cmolasianie, który tym razem zaprezentował widowisko obrzędowe pt. "Weselna krzątanina" i tym samym zdobył trzecie miejsce. Trzecie miejsce przypadło również Zespołowi Obrzędowemu "Mazurzanie". Na scenie zaprezentował on przedstawienie pt. "Zmówiny".

Komisja oceniająca prezentacje brała pod uwagę autentyczność obrzędów i zwyczajów, gwarę, muzykę, pieśni, taniec, stroje oraz rekwizyty.

- Cmolasianom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów

- czytamy na stronie Samorządowego Ośrodka Kultury w Cmolasie. 

WYNIKI KONKURSU

  • Nagrodę główną Grand Prix (3000 zł) otrzymał Zespół Folklorystyczny "Folusz" z Giedlarowej
  • Pierwszą nagrodę (2500 zł) przyznano Zespołowi Ludowemu "Górniacy" z Kolbuszowej Górnej
  • Druga nagroda (2000 zł) trafiła do Zespołu Obrzędowego z Lubziny
  • Dwie równorzędne trzecie nagrody (po 1500 zł) przyznano Zespołowi Ludowemu "Cmolasianie" z Cmolasu oraz Zespołowi Obrzędowemu" Mazurzanie" z Mazurów

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy