Kapusta wigilijna z grzybami i grochem
Składniki:
- kiszona kapusta 1 kg
- ugotowany groch 15 dkg
- suszone grzyby najlepiej borowiki 50g
- 1 duża cebula
- 4 liście laurowe
- 7 ziarnek ziela angielskiego
- 1/2 łyżeczki kminku
- 2 ząbki czosnku
- sól, pieprz i majeranek
- olej do smażenia i duża łyżka masła.
Wykonanie: Grzyby namoczyć na około 1-2 godzin, a następnie ugotować w tej samej wodzie, w której się moczyły. Kapustę, jeżeli jest za kwaśna, wypłukać i pokroić na drobno, dodać liście laurowe, ziele angielskie, kminek (jeżeli ktoś nie lubi, można pominąć) zalać wodą zmieszaną z wywarem z gotowanych grzybów, w takiej ilości, by kapusta była przykryta i gotować do miękkości. Ugotowane grzyby pokroić na drobno. Cebulę również pokroić na drobno. Na patelnię dać olej i masło, pokrojoną cebulę i grzyby i podsmażyć. Do ugotowanej kapusty dać ugotowany wcześniej groch, przesmażoną cebulę z grzybami, doprowadzić do zagotowania i gotować jeszcze przez około 10 minut. Na koniec wedle smaku przyprawić pieprzem, majerankiem czy solą.
Karp w galarecie
Składniki:
- 1 kg karpia
- 1 pęczek włoszczyzny bez kapusty
- 2 cebule
- 5 łyżeczek żelatyny
- 1 kieliszek białego wytrawnego wina
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 1 pęczek koperku
- 1/2 cytryny
- 2 łyżki masła
- sól, cukier, pieprz.
Wykonanie: Włoszczyznę umyć i obrać. Cebulę obrać, nabić na widelec i opiec nad ogniem. Warzywa zalać 4 szklankami wody, dodać ziele angielskie i sól, gotować około 1 godziny. Wywar odcedzić, marchew odłożyć. Oczyszczonego karpia pokroić w dzwonka, dodać do wywaru z warzyw i gotować 20 minut, a następnie rybę wyjąć, odsączyć, usunąć ości. Podłużną formę wysmarować masłem, układać w niej warstwami karpia i plasterki ugotowanej marchwi, każdą warstwę dekorować koperkiem. Wywar rybno-warzywny przecedzić, wymieszać z żelatyną i winem, doprawić do smaku solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny i pozostawić do wystudzenia. Tężejącą galaretą zalać rybę. Odstawić w chłodne miejsce do całkowitego zastygnięcia. Gotową potrawę przełożyć na półmisek, udekorować kawałkami cytryny i gałązkami koperku. Smacznego!
Szynka szpikowana czosnkiem
Składniki:
- 1,5 kg szynki wieprzowej
- 12 ząbków czosnku
- 1 łyżeczka rozmarynu
- po pół łyżeczki: majeranku, mielonego kminku, pieprzu ziołowego, słodkiej papryki i gałki muszkatołowej
- ponadto sól i olej.
Wykonanie: Mięso opłucz, usuń tłuszcz i błony. Długim nożem porób w nim niewielkie nacięcia. Powtykaj w nacięcia obrane ząbki czosnku. Wymieszaj wszystkie przyprawy z 1 łyżką soli i tak przyrządzoną mieszanką natrzyj szynkę. Natartą szynkę odstaw na przynajmniej 2 godziny. Przełóż do naczynia żaroodpornego, skrop olejem i podlej szklanką gorącej wody. Piecz 30 minut w 190 º C, a następnie przykryj i piecz jeszcze około 2 godziny w temperaturze 160 º C. Wyjmij, wystudź, pokrój w cienkie plasterki. Smacznego!
- 60 dkg mąki
- 30 dkg masła lub margaryny
- 5 żółtek
- 1 szklanka cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia i dowolny zapach.
Wykonanie: Mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia, masło i cukier siekamy na stolnicy, dodajemy żółtka, jeśli potrzeba dodajemy kwaśną śmietanę i zarabiamy. Ciasto wkładamy do lodówki.
Ciasto makowe: 1/2 kg maku zalewamy wrzącą woda, gdy napęcznieje, odcedzamy i kręcimy przez maszynkę 2 razy. Dodajemy 3 łyżki miodu, 2 żółtka, 10 dkg masła i 4 ubite białka. Można też dodać rodzynki i orzechy posiekane albo też olejek migdałowy.
Z umieszczonego wcześniej w lodówce ciasta formujemy placek grubości 1 cm, na który rozsmarowujemy przygotowany mak. Na mak wylewamy ciasto biszkoptowe.
- 6 jaj
- 6 łyżek cukru zmieszanego z cukrem waniliowym
- 6 łyżek mąki
- półtorej łyżeczki proszku do pieczenia.
Wykonanie: Żółtka oddzielić od białek. Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier i dalej ubijać, dodawać kolejno żółtka, a na końcu dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i delikatnie wymieszać. Na przygotowane wcześniej ciasto z makiem wylewamy ciasto biszkoptowe. Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 170 -180 º C przez około 45 minut.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.