reklama
reklama

Zatrzymać zgnilca amerykańskiego. Będzie darmowe szkolenie dla pszczelarzy z powiatu kolbuszowskiego [PLAKAT]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Zatrzymać zgnilca amerykańskiego. Będzie darmowe szkolenie dla pszczelarzy z powiatu kolbuszowskiego [PLAKAT] - Zdjęcie główne

W szkoleniu wziąć udział może każdy hodowca pszczół bez względu na to, czy ma zarejestrowaną pasiekę, czy też nie. | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kalendarz imprezJak zatrzymać zgnilca amerykańskiego? Tego dowiedzą się pszczelarze z powiatu kolbuszowskiego podczas niedzielnego spotkania (30 lipca) w kolbuszowskim domu kultury.
reklama

 

  • Kiedy: niedziela (30 lipca)
  • Gdzie: MDK Kolbuszowa
  • Rozpoczęcie: godz. 11 
  • Wstęp: bezpłatny
 

Problemem i jednocześnie powodem coraz większej liczby zakażonych uli jest również brak wiedzy i umiejętności pszczelarzy amatorów. To m.in. dla nich organizowane jest w niedzielę (30 lipca) o godz. 11 spotkanie w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej.

reklama

Może wziąć w nim udział każdy hodowca pszczół bez względu na to, czy ma zarejestrowaną pasiekę, czy też nie. 

reklama

- Przede wszystkich chodzi nam o dotarcie z wiedzą do każdego, kto zajmuje się pszczelarstwem. Udział w spotkaniu jest bezpłatny i otwarty

- mówi Jan Gorzelany, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Kolbuszowej.

Szkolenie z zakresu profilaktyki, zwalczania i zapobiegania zgnilcowi amerykańskiemu tego dnia poprowadzi dr n. wet. Anna Gajda ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 

- Mając dobro pszczół na uwadze, zapraszamy pszczelarzy z całego powiatu kolbuszowskiego

- zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Plakat promujący wydarzenie:

reklama

Umierają w ciągu kilku dni

Zgnilec amerykański nie zagraża ludziom bezpośrednio, natomiast może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach rolniczych. Zima wiosna spadek odporności, brak pokarmu dla pszczół - m.in. to powoduje, że tych ognisk chorobowych przybywa.

Choroba rozprzestrzenia się błyskawicznie. Zakażony czerw (larwa pszczoły) umiera w ciągu kilku dni. Robotnice usuwają go z ula, przenosząc bakterie na odnóżach i narządach gębowych do pokarmu, którym karmią zdrowe larwy. W ten sposób choroba rozprzestrzenia się w całym ulu. 

Bakterie umiejscawiają się na wszystkich częściach ula, na plastrach, w miodzie, w pyłku i w wosku. Osłabiona pszczela rodzina jest podatna na ataki silniejszych rodzin, które z kolei przenoszą zarazę do zdrowych uli.

Choć bakteria atakuje wyłącznie larwy, to najbardziej skutecznym sposobem uratowania pasieki jest spalenie ula wraz z całą pszczelą rodziną. Przed położeniem ognia pszczoły zostają zagazowane, aby nie płonęły żywcem. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama