reklama

Tak będą wyglądały obchody 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Kolbuszowej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso (poglądowe)

Tak będą wyglądały obchody 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Kolbuszowej - Zdjęcie główne

Główne uroczystości odbędą się na kolbuszowskim rynku. | foto Archiwum Korso (poglądowe)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kalendarz imprezW sobotę, 10 maja, w Kolbuszowej odbędą się uroczystości związane z 80. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Wydarzenie upamiętniające jedno z najważniejszych wydarzeń XX wieku będzie miało charakter religijno-patriotyczny.
reklama

Obchody rozpoczną się o godzinie 10 mszą świętą w kościele pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej. Następnie, o godzinie 11.00, na kolbuszowskim rynku zaplanowano część oficjalną i patriotyczną.

Szczegółowy program wydarzenia:

godz. 10.00 – msza święta w kościele pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej

godz. 11.00 – uroczystość patriotyczna na rynku w Kolbuszowej, obejmująca:

  • odśpiewanie hymnu państwowego
  • złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem
  • wystąpienia okolicznościowe
  • koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Polskiego
  • wykonania piosenek patriotycznych przez uczniów szkół i przedszkoli
  • pokaz sprzętu i wyposażenia wojskowego
  • stoiska promocyjne służb oraz grochówka wojskowa
 

reklama

Wydarzenie będzie okazją do oddania hołdu ofiarom i bohaterom II wojny światowej oraz do przypomnienia o znaczeniu zakończenia jednego z najtragiczniejszych konfliktów w historii świata.

Zakończenie wojny bez końca. 8 maja 1945 roku w oczach Polaków

8 maja 1945 roku w Europie dobiegła końca II wojna światowa – największy i najkrwawszy konflikt w dziejach ludzkości. Tego dnia wszedł w życie akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej, podpisany dzień wcześniej. Świat ogarnęła fala radości, jednak dla Polski ta data nie oznaczała upragnionej wolności.

Choć Niemcy zostały pokonane, Polacy znaleźli się pod nowym jarzmem – sowieckim. Od stycznia 1944 roku Armia Czerwona, wkraczając na terytorium Polski, nie tylko wypierała Niemców, ale również bezlitośnie zwalczała wszelkie przejawy niezależności. Rozpoczął się okres represji, aresztowań i zbrodni dokonywanych przez NKWD i wspierające je struktury komunistyczne. W tych samych więzieniach, gdzie wcześniej Niemcy mordowali Polaków, teraz ofiarami byli żołnierze podziemia niepodległościowego.

reklama

Na arenie międzynarodowej sprawa Polski została zdradzona. W Jałcie alianci zgodzili się na przekazanie wschodnich ziem Rzeczypospolitej ZSRR, a pozostałe terytorium uznać za strefę wpływów Moskwy. Dla wielu Polaków – zwłaszcza tych przebywających na Zachodzie – oznaczało to niemożność powrotu do ojczyzny bez ryzyka represji, utraty obywatelstwa lub ponownej deportacji.

W nocy z 8 na 9 maja 1945 r., kiedy Europa świętowała pokój, oddział mjr. Jana Tabortowskiego „Bruzdę” rozbił komunistyczne struktury w Grajewie, uwalniając ponad 60 więźniów. Dwa dni później w Białymstoku ponad 100 osób uciekło z aresztu Urzędu Bezpieczeństwa. 11 maja ten sam oddział „Bruzdę” stoczył walkę z UB pod wsią Wyrzyki, uwalniając plut. „Jałowca” i raniąc lub eliminując 16 funkcjonariuszy.

reklama

Te działania nie były przypadkowymi starciami, lecz wyrazem sprzeciwu wobec narzuconej siłą władzy. Pokazywały, że dla wielu Polaków wojna się nie skończyła – przerodziła się w nową walkę, tym razem o prawdziwą niepodległość, wolną od wpływów Moskwy.

Dla Polski 8 maja 1945 roku nie był dniem pełnego zwycięstwa, a początkiem kolejnego tragicznego rozdziału w historii.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo