Historia odpustu
Św. Marek, patron kościoła w skansenie, od wieków był czczony jako orędownik dobrego urodzaju, wiosennych zasiewów i sprzyjającej pogody. Co roku w dniu jego wspomnienia, 25 kwietnia, w regionie odbywały się uroczystości związane z poświęceniem pól i modlitwami o obfite plony.Procesja z krzyżem na czele wędrowała z kościoła parafialnego do miejscowych kapliczek i krzyży granicznych. Wspólne świętowanie stało się tradycją, która z biegiem lat zyskiwała na znaczeniu, a odpust w kolbuszowskim skansenie stał się jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń wśród wiernych.
Wyjątkowe obchody
Z okazji odpustu ku czci św. Marka odbędzie się uroczysta msza święta w kościele z Rzochowa, znajdującym się w malowniczym parku etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Co roku odpust ten przyciąga licznych wiernych, którzy biorą udział w tradycyjnej procesji dookoła świątyni.W 2024 roku odpust zyskał dodatkowe znaczenie, gdyż przypadała 10. rocznica poświęcenia i otwarcia świątyni dla zwiedzających. W tym wyjątkowym dniu goście mogli uczestniczyć w uroczystej mszy, której towarzyszył piękny koncert orkiestry oraz pokaz musztry Straży Grobowej z Gniewczyny Łańcuckiej.
W tym roku odpust św. Marka w skansenie będzie kolejną okazją, by poczuć atmosferę tego wyjątkowego miejsca. Udział w obchodach to doskonała okazja, by zanurzyć się w tradycji i historii regionu, a także podziwiać malowniczą przestrzeń, którą oferuje skansen w Kolbuszowej.
Komentarze (0)