Reklama

15 sierpnia: "Z wieńcem do dworu" w kolbuszowskim skansenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MKL Kolbuszowa

15 sierpnia: "Z wieńcem do dworu" w kolbuszowskim skansenie - Zdjęcie główne

Dwór z Brzezin w skansenie w Kolbuszowej. | foto MKL Kolbuszowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kalendarz imprez W niedzielę (15 sierpnia) w skansenie odbędą się uroczystości związane z otwarciem nowej aranżacji we dworze z Brzezin, świętem Matki Boskiej Zielnej oraz dożynkami.

 

 • Kiedy: niedziela (15 sierpnia)
 • Gdzie: skansen w Kolbuszowej
 • Rozpoczęcie: godz. 10
 • Wstęp: biletowany
 

Tego dnia zostanie odprawiona msza św. z poświęceniem ziół, odbędą się warsztaty układania bukietów i warsztaty z zielarką Aleksandrą Ryzner z Pogórza Przemyskiego. Zostanie także zaprezentowane widowisko obrzędowe "Z wieńcem do dworu", któremu towarzyszyć będzie pokaz tańców przy wtórze kapeli. 

- W tym niezwykłym późnobarokowym obiekcie oraz w jego otoczeniu odbędzie się duża część pożniwnego świętowania. Ekspozycja zostanie otwarta i będzie można zwiedzić z przewodnikiem dawną siedzibę szlacheckiego rodu Morskich

- mówi Agata Front z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. 

Dla turystów będzie przygotowany poczęstunek, a gospodynie z Lipnicy poprowadzą kiermasz kuchni tradycyjnej. Ten dzień będzie pełen wrażeń, niczym spichlerz tuż po żniwach, bogaty jak dożynkowy wieniec. 

W wakacyjne niedziele bilet normalny kosztuje 15 zł, bilet ulgowy – 10 zł, a rodzinny (dla rodziców z dziećmi) – 41 zł. Dzieci do siódmego roku życia mają wstęp bezpłatny, a posiadacze Karty Dużej Rodziny – 50 proc. zniżki.

Współorganizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Plan dnia:

 • 10.15-13.30 – Warsztaty zielarskie "Leki z pańskiej apteki" we dworze z Brzezin (grupa 1: 10.15-11.45; grupa 2: 12.00–13.30). W programie przygotowanie proszku do mycia zębów i toniku do twarzy
 • 13-16.30 - Oprowadzanie kuratorskie (grupy maks. 15-osobowe co 45 min.)
 • 14-16.30 - Warsztaty wykonywania zielnych bukietów w szopie garncarskiej (grupa 1: 14.15 - 15.15; grupa 2: 15.30–16.30)
 • 17 - Msza św. z poświęceniem ziół w kościele św. Marka Ewangelisty
 • 18 - Przeniesienie wieńca dożynkowego ze świątyni do dworu; widowisko obrzędowe "Z wieńcem do dworu" oraz pokaz tańców dożynkowych w wykonaniu Grupy Folklorystycznej Seniorów "Ziemia Kolbuszowska" przy muzyce Cmolaskich Chłopoków i Kapeli Łola; tradycyjny poczęstunek
 • 10-18 – Kiermasz potraw regionalnych w szkole z Trzebosi przyrządzonych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy
 

Zapisy na warsztaty: tel. 669 001 223 lub 17 227 10 71, e-mail: recepcja@muzeumkolbuszowa.pl.
Koszt: warsztaty zielarskie – 35 zł/os. + bilet wstępu do skansenu
oraz warsztaty wykonywania zielnych bukietów – 15 zł/os.; 20 zł/ rodzic + dziecko; 25 zł/ rodzina
+ bilet wstępu do skansenu

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy