Reklama

Święto Matki Boskiej Zielnej w kościołach powiatu kolbuszowskiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

GALERIA Bukiety z kwiatów i ziół przynieśli dzisiaj (15 sierpnia) do kościołów wierni. W wielu parafiach w święto Matki Boskiej Zielnej organizowane są parafialne dożynki, stąd też w świątyniach pojawił się również wieńce dożynkowe.

15 sierpnia przypada jedno z najważniejszych świąt maryjnych - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przy tej okazji gospodynie naszego regionu święcą okazałe bukiety z ziół, kwiatów, kłosów zbóż, warzywa i owoce.

Jak mówi stare ludowe przysłowie: "W sierpniu każdy kwiat woła, zanieś mnie do kościoła!".

To porzekadło przypomina o zwyczaju święcenia bukietów w uroczystość Matki Boskiej Zielnej. Jest to jedno z najstarszych świąt kościelnych. Swoimi początkami sięga aż do V wieku. Matka Boska Zielna w wielu krajach europejskich czczona była jako patronka ziemi i płodów rolnych. Połowa sierpnia to dla mieszkańców wsi ukoronowanie prac w polu.

Dziękowano wówczas Maryi za udane, obfite plony oraz proszono o dalszy urodzaj. Modlono się także o zdrowie dla rodzin, upraw i zwierząt gospodarskich. Wierzono, że tak przygotowany, poświęcony bukiet nabiera cudownych, leczniczych właściwości. Ususzony bukiet przechowywano cały rok, co miało uchronić dom od choroby i nieszczęścia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy