Ozdoby świąteczne zdobią wnętrza kościołów w powiecie kolbuszowskim. Piękne choinki i dekoracja stoją pod ołtarzami. Największym zainteresowaniem cieszą się szopki. To do nich z ciekawością zaglądają najmniejsi.
To tam wierni widzą scenę przestawiającą miejsce narodzin Jezusa Chrystusa. W szopce znajdują się takie postacie jak Święta Rodzina, pastuszkowie i zwierzęta, które leżą u stóp Bożej Dzieciny.
Tradycja szopek bożonarodzeniowych sięga średniowiecza. Święty Franciszek z Asyżu jako pierwszy zorganizował żywą szopkę w 1223 roku w Greccio. Była naturalnej wielkości i składała się z żywych zwierząt i ludzi. Do Polski tradycja szopek trafiła prawdopodobnie za sprawą zakonników bernardynów. Do naszego kraju dotarły one pod koniec XIII wieku. Pierwszymi śladami tego zwyczaju są pochodzące z wieku XIV figury Matki Boskiej i Świętego Józefa. Zachowały się one w Krakowie w Klasztorze Sióstr Klarysek przy kościele św. Andrzeja. W II połowie XIX wieku zaczęły pojawiać się pierwsze szopki krakowskie. Ich wygląd wzorowany był na zabytkowych krakowskich budowlach, głównie kościołach. Z upływem lat tradycja tworzenia ozdobnych szopek trafiła do naszych kościołów i domów. Szopki bożonarodzeniowe stanowią piękną ozdobę podkreślającą uroczysty charakter obchodzonych świąt.
Duże, małe, skromne czy bogato zdobione - w naszych kościołach podziwiać możemy przeróżne szopki wykonane przez parafian. Zachwycają one swoim pięknem i pomysłowym wykonaniem. Zajrzyj do naszej galerii zdjęć.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.