reklama

Srebrny jubileusz biskupa Jana Ozgi z Woli Raniżowskiej. Huczne uroczystości [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

GALERIA Dziś (środa, 8 czerwca) w parafii w Woli Raniżowskiej obchodzone było huczne święto. Biskup Jan Ozga obchodził 25-lecie Sakry Biskupiej.
reklama

Na uroczystość do Woli Raniżowskiej przybyli m.in. biskupi, kapłani i siostry zakonne. Nie zabrakło także wiernych, którzy chcieli świętować jubileusz razem z biskupem Janem Ozgą. 

Tego dnia obchodzony był dzień patrona szkoły w Woli Raniżowskiej, którym jest właśnie bp Ozga.

Ksiądz bp Jan Ozga urodził się 17 kwietnia 1956 roku w Woli Raniżowskiej. Święcenia diakonatu przyjął 4 kwietnia 1981 roku, a 7 czerwca tego samego roku – święcenia kapłańskie. 14 czerwca odprawił mszę święta prymicyjną w kościele parafialnym w Woli Raniżowskiej. Na obrazku prymicyjnym jako dewiza widnieją słowa pieśni religijnej: „Mój Mistrzu, przede mną droga, którą przebyć muszę tak jak Ty”, zaś na dole obrazka znajduje się napis: „Boże błogosław tym, którzy dopomogli mi dojść do Twego Ołtarza i tych, do których mnie posyłasz”.

Ksiądz Jan Ozga po święceniach kapłańskich został skierowany jako wikariusz do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie na Drabiniance (lata 1981–1985). Od 1985 do 1987 roku ks. Ozga pracował jako wikariusz w farze w Łańcucie. Od września 1987 roku przebywał w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie i tam przygotowywał się do wyjazdu na misje do Kamerunu w Afryce. Myśl wyjazdu na misje zrodziła się po przeczytaniu fragmentu listu Episkopatu Polski zawierającego prośbę o wyjazd kapłanów do pracy misyjnej. Na mocy dekretu Prymasa Polski Józefa Glempa ks. Jan Ozga wyjechał, by prowadzić chrystianizację Czarnego Lądu.

Misjonarz ks. Jan Ozga wyjechał do Kamerunu, gdzie przez kilka lat pełnił funkcję proboszcza liczącej 47 kościołów parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nguélémendouka. Tam 21 listopada 1991 roku otrzymał nominację na wikariusza generalnego diecezji Doumé – Abong Mbang, a 1 marca 1997 roku mianowano go ordynariuszem tejże diecezji.

Sakrę nowy hierarcha przyjął 20 kwietnia tego roku z rąk kardynała Christiana Wiyghana Tumi, arcybiskupa Duali. 

Konsekracja ks. Jana zbiegła się z odpustem parafialnym (Niedziela Dobrego Pasterza) ku czci św. Wojciecha, patrona rodzinnej parafii biskupa nominata. Rok 1997 to w polskim Kościele „Rok św. Wojciecha”, „Rok Jubileuszowy” oraz jubileusz 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, biskupa misjonarza, który żył 41 lat. Ksiądz Jan Ozga, pochodzący z parafii, której patronuje św. Wojciech, miał 41 lat, gdy został biskupem.

Powierzona biskupowi Polakowi diecezja kameruńska znajduje się w południowo-wschodniej części kraju. Diecezja Doumé – Abong Mbang istnieje w swym obecnym kształcie od 17 marca 1983 roku. Od 3 marca 1949 roku był to wikariat apostolski Doumé, który 14 września 1955 roku stał się diecezją Doumé. Obecnie diecezja zajmuje powierzchnię ok. 37 000 km kw , a na jej terenie mieszka ponad 200 000 ludzi, z których przeszło połowę stanowią katolicy. 

Ksiądz biskup Jan Ozga od 28 lat pracuje na misjach w Kamerunie. Poświęcił się, by nieść pomoc materialną i duchową innym.

W lipcu 2011 roku ks. bp Jan Ozga otrzymał od prezydenta Paula Biye Order Zasług dla Kamerunu, który jest jednym z najwyższych odznaczeń w kraju. Przyznawany jest w dowód wdzięczności za zasługi dla narodu kamuńskiego w dziedzinie ewangelizacji oraz wszechstronnego rozwoju kraju.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama