Reklama

Sołectwo Świerczów w gminie Kolbuszowa w obiektywie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

GALERIA Sołectwo Świerczów ma powierzchnię blisko 730 ha. Mieszkańcy okolic przyjeżdżają do sołectwa, aby pospacerować piękną ścieżką edukacyjno-przyrodniczą - Świerczówką.

Na czele sołectwa stoi sołtys Krystyna Tokarz. Mieszkańcy Świerczowa wybrali także radę sołecką w składzie: 

  • Aneta Michałek
  • Dorota Terlaga
  • Dariusz Terlaga
  • Dariusz Opaliński
  • Halina Margańska
  • Barbara Zygo
  • Roman Czachor
  • Wojciech Machowski 
Miejscowość znajduje się w gminie Kolbuszowa i powstała pod koniec XVI wieku w dobrach należących do Stanisława Tarnowskiego, a w XVII wieku przeszła pod władanie rodu Lubomirskich. W czasie II wojny światowej na początku 1940 roku we wsi Niemcy założyli obóz pracy przymusowej oraz obóz pracy budowlanej - Baudienst. Obóz przetrwał do lipca 1944 roku, kiedy to za sprawą obozowej komórki ruchu oporu AK, wyzwolił się.

W granicach administracyjnych obejmuje teren o powierzchni łącznej ok. 729 ha i liczy ponad 600 mieszkańców. We wsi znajduje się Nadleśnictwo Świerczów.

Obok budynku znajduje się stary szypułkowy dąb, który liczy ponad 350 lat. We wsi prężnie działa ochotnicza straż pożarna i koło gospodyń wiejskich.

W Świerczowie znajduje się ścieżka edukacyjno-przyrodnicza Świerczówka. Ścieżka składa się z dwóch zamkniętych pętli: oznaczonej szlakiem zielonym dłuższej trasy liczącej 5,3 km oraz trasy spacerowej (2,5 km), która oznaczona jest kolorem czerwonym.

Wieś powstała niedługo przed rokiem 1581. W latach 1975–1998 położona była w województwie rzeszowskim. Przez wieś przepływa struga Świerczówka, dopływ Przyrwy. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy