Reklama

Obchody 7. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

Opublikowano: śr, 12 kwi 2017 15:55
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

GALERIA 10 kwietnia, w 7. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej, wiele osób zadawało sobie pytanie dlaczego doszło do tej potwornej tragedii, dlaczego ziemia smoleńska pochłonęła kolejną porcję polskiej krwi. – Ktoś powiedział, że może oni mieli zginąć po to, żeby świat wreszcie zrozumiał i usłyszał, że kiedyś był Katyń – mówiła w swoim wystąpieniu Barbara Szafraniec, podczas obchodów zorganizowanych w Kolbuszowej.

Tradycyjnie, jak co roku, w Kolbuszowej, przy Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Kolbuszowej, na której znajduje się tablica upamiętniająca śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę Marię Kaczyńską, przedstawicieli Ziemi Podkarpackiej: gen. Bronisława Kwiatkowskiego, posła RP Leszka Deptułę, posłankę RP Grażynę Gęsicką, gen. Kazimierza Gilarskiego, senatora RP Stanisława Zająca oraz wszystkich poległych 10 kwietnia pod Smoleńskim, rozpoczęły się obchody 7. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. 

Lecieli z patriotyczną misją…
Wszystkich przybyłych przywitał Ryszard Zieliński, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej. W obchodach udział wzięli m.in.: poseł RP Zbigniew Chmielowiec, przedstawiciele Samorządu Powiatowego – Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Wicestarosta Wojciech Cebula oraz Przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Burek wraz z radnymi. Obecne były również władze gminne – burmistrz Jan Zuba, przedstawiciele służb mundurowych, środowisk kombatanckich, szkół, harcerzy, nadleśnictwa oraz mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego. Wspomnienie o tragicznie zmarłych wygłosiła nauczycielka ZST Barbara Szafraniec. - 10 kwietnia 2010 Polskę dotknęła ogromna tragedia. Zginęło 96 osób, wśród których znaleźli się przedstawiciele najwyższych organów władzy RP na czele z Prezydentem Lechem Kaczyńskim – zaczęła Barbara Szafraniec. – Wszyscy ponieśli śmierć na ziemi smoleńskiej, w drodze do Katynia. Lecieli tam z wielką misją patriotyczną. Lecieli, aby pokazać światu, że Katyń dla historii Polski jest ważny – podkreśliła. 

Jutro nie jest zagwarantowane nikomu...
Polska delegacja, lecąc do Katynia chciała, aby pamięć o straszliwej zbrodni sprzed 70. laty była żywa w dalszych pokoleniach narodu. – Polska delegacja chciała uświadomić światu, że tam, na tej nieludzkiej ziemi zabito wiarę, nadzieję i miłość – dodała Barbara Szafraniec. Następnie przywołała sylwetki tragicznie zmarłych, związanych z Ziemią Kolbuszowską. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą, upamiętniającą tragiczne wydarzenia sprzed siedmiu lat.
Następnie wszyscy zebrani przemaszerowali do kolbuszowskiej Kolegiaty pw. Wszystkich Świętych, aby wziąć udział w uroczystej Mszy Świętej, odprawionej w intencji tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Podczas homilii ks. Lucjan Szumierz, rozpoczynając rozważanie w 7. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej przytoczył fragment listu Gabriela Garcii Marqueza, człowieka chorego na nowotwór, w którym znajdowały się m.in. następujące słowa: „Jutro nie jest zagwarantowane nikomu, ani młodemu, ani staremu. Być może, że dzisiaj patrzysz po raz ostatni na tych, których kochasz. Dlatego nie zwlekaj, uczyń to dzisiaj, bo jeśli się okaże, że nie doczekasz jutra, będziesz żałował dnia, w którym zabrakło ci czasu na jeden uśmiech, na jeden pocałunek, że byłeś zbyt zajęty, by przekazać im ostatnie życzenie.
Bądź zawsze blisko tych, których kochasz, mów im głośno, jak bardzo ich potrzebujesz, jak ich kochasz i bądź dla nich dobry, miej czas, aby im powiedzieć „jak mi przykro”, „przepraszam”, „proszę”, „dziękuję” i wszystkie słowa miłości, jakie tylko znasz.
Nikt cię nie będzie pamiętał za twoje myśli sekretne. Proś więc Pana o siłę i mądrość, abyś mógł je wyrazić. Okaż swym przyjaciołom i bliskim, jak bardzo są ci potrzebni”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.