reklama
reklama

Wtorkowy targ, produkcja obuwia i "żelazna trasa". Kolbuszowa na taśmach Polskiej Kroniki Filmowej z 1971 roku [ZDJĘCIA - WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wtorkowy targ, produkcja obuwia i "żelazna trasa". Kolbuszowa na taśmach Polskiej Kroniki Filmowej z 1971 roku [ZDJĘCIA - WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
30
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCI- Nawet ci, którzy nieźle znają geografię Polski, przy nazwie tego miasteczka, muszą zmarszczyć czoło - Kolbuszowa" - tymi słowami lektor Piotr Fronczewski rozpoczął w 1971 roku 45. wydanie Polskiej Kroniki Filmowej, w którym główną rolę zagrało miasto nad Nilem i jego mieszkańcy. Zobaczcie na zdjęciach, jak wówczas wyglądała Kolbuszowa i z czego była znana na cały kraj.
reklama

Polska Kronika Filmowa to magazyn filmowy, który był emitowany od 1 grudnia 1944 do 28 grudnia 1994 roku, Kronika poprzedzała projekcję filmu w kinach, natomiast w 1995 r. przestała ukazywać się w kinach i telewizji.

W archiwum PKF możemy znaleźć filmy z naszego regionu, m.in. z Kolbuszowej. Materiał o mieście nad Nilem ukazał się przeszło 50 lat temu.

Miasto obuwia, targu, mebli oraz linii kolejowej

W 45. wydaniu z 1971 roku w magazynie ukazał się krótkometrażowy film prezentujący Kolbuszową pod tytułem "Awans Miasteczka". - Nawet Ci, którzy nieźle znają geografię Polski, przy nazwie tego miasteczka, muszą zmarszczyć czoło - Kolbuszowa" - tymi słowami lektor Piotr Fronczewski rozpoczął kolbuszowskie wydanie kroniki filmowej.

reklama

Jak w filmie została zaprezentowana Kolbuszowa? Z czym najbardziej wówczas miasto było kojarzone i sławne na cały kraj? O tym możemy usłyszeć w dwuminutowej produkcji.

Podkreślano, że Kolbuszowa ma bogate tradycje meblarskie oraz największą atrakcją w tamtych czasach był wtorkowy targ, na którym kwitł handel i przyciągał setki mieszkańców z regionu.

- Miasteczko w rzeszowskiem, choć zaledwie pięciotysięczne, ale powiatowe i z tradycjami meblarskimi. Największą z zachowanych atrakcji był i pozostał wtorkowy targ. O Kolbuszową ocierały się tylko główne szlaki komunikacyjne, ale zawsze dotychczas z takim dystansem, że dla miejscowych zamiast ekspresów i pociągów osobowych, szczyt szybkości wyznaczały motocykle

reklama

- możemy usłyszeć w filmie.

Kolbuszowa słynęła również z produkcji obuwia oraz betonu komorowego. To w tych zakładach pracowało najwięcej ludzi. Kolbuszowskie wyroby były sprzedawane w kraju i za granicą.

- W Kolbuszowej, w związku z dobrą bazą surowcową, produkuje się kozaczki i to w ilości pół miliona, a wszystkie pochłania rynek krajowy i eksport. Istnieją tutaj także zakłady produkujące elementy budowlane. Rocznie ponad czterysta tysięcy metrów sześciennych żelbetonu i betonu komorowego

- słyszymy z ust Piotra Fronczewskiego.

Realizatorzy zwrócili również uwagę na "żelazną trasę" w mieście, która miała skrócić połączenia między stolicą Polski a Rzeszowem. Linia kolejowa w mieście nad Nilem miała zostać oddana do użytku w 1971 roku.

reklama

- Już w tym roku dotrze tu linia kolejowa, która spełni żywione od 50 lat nadzieje miasteczka. Trasa żelazna przez Kolbuszową skróci znacznie połączenia Warszawy z Rzeszowem i pozwoli odciążyć przeciążoną linię zebrzydowicką w międzynarodowym ruchu pasażerskim do naszych południowych sąsiadów

- podsumowano w 45. wydaniu kroniki filmowej.

Film o Kolbuszowej możecie obejrzeć na platformie YouTube. Poniżej link do materiału wideo:

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama