reklama

Kolbuszowa Dolna w obiektywie. W dawnych czasach sołectwo słynęło z wyrobu drewnianych zabawek [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

GALERIA Publikujemy kolejną serię zdjęć tym razem sołectwa Kolbuszowa Dolna. Miejscowość powiatu kolbuszowskiego w granicach administracyjnych obejmuje teren o powierzchni łącznej ok. 923 ha
reklama

Na czele sołectwa stoi sołtys Grażyna Halat. Przez mieszkańców wsi została wybrana również rada sołecką, którzy mają za zadanie reprezentować ich interesy i działać na rzecz rozwoju miejscowości. W jej skład wchodzą:

  • Angelika Gajda-JadachWiesław
  • Gołębiowski
  • Mateusz Jabłoński
  • Magdalena Micek
  • Maria Miroś
  • Zbigniew Skowroński

Kolbuszowa Dolna dzieli się na stronę majdańską i stronę mielecką. W miejscowości znajduje się kaplica Matki Bożej Częstochowskiej. Ulice we wsi to: Leśna, Łąkowa, Mielecka, Nad Nilem, Narutowicza, ppor. Sawy, Sokołowska, Tarnobrzeska, Tyszkiewiczów i Wiejska.

Garncarstwo i tokarstwo

Sołectwo Kolbuszowa Dolna została wyodrębniona z obszaru Kolbuszowej w 1773 roku. W dobie rozkwitu meblarstwa kolbuszowskiego (XVIII – XIX w.) osada słynęła z wyrobu zabawek drewnianych, garncarstwa i tokarstwa. Podczas bitwy o Kolbuszową miejscowość została spalona przez Niemców. Sołectwo w granicach administracyjnych obejmuje teren o powierzchni łącznej ok. 923 ha i liczy ponad 2200 mieszkańców.

Do najważniejszych skupiających społeczność lokalną obiektów edukacji i kultury znajdujących się na terenie wsi zalicza się: zespół szkół specjalnych, przedszkole, filię biblioteki, budynek wielofunkcyjny, stadion sportowy, kaplicę oraz budynek byłej „Agronomówki”. W 1967 roku, przy szkole podstawowej w Kolbuszowej Dolnej powstał Szkolny Klub Sportowy „Sokół”. Istnieje do dzisiaj i ma spore osiągnięcia. Sokół prócz męskiej drużyny piłkarskiej posiada także żeńską, gdzie grają wybitne piłkarki.

Poza licznymi zakładami usługowo-handlowymi i produkcyjnymi, we wsi działa jednostka ochotniczej straży pożarnej oraz koło gospodyń wiejskich. Bogusław Butrymowicz, to pochodzący z Kolbuszowej Dolnej poeta okresu Młodej Polski, tłumacz, twórca liryki nastrojowej w konwencji młodopolskiej. Żył w latach 1872 - 1965.

Specjalna placówka


We wrześniu 2004 roku za zgodą pani Marzeny Mytych, dyrektora Szkoły Podstawowej w Kolbuszowej Dolnej, został utworzony pierwszy w powiecie oddział specjalny dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, liczący siedmioro uczniów. Z roku na rok przybywało uczniów znajdujących swoje miejsce w nowo tworzących oddziałach.

- Zainteresowanie rodziców edukacja ich niepełnosprawnych dzieci w szkole, która zaspakajałaby swoiste potrzeby edukacyjno – wychowawcze, doprowadziło do otworzenia pierwszej w powiecie szkoły specjalnej

- czytamy na stornie internetowej szkoły specjalnej. Uchwałą Rady Miejskiej w Kolbuszowej, od 1 września 2007 roku istnieje w Kolbuszowej Dolnej szkoła podstawowa specjalna oraz gimnazjum specjalne. Oficjalne otwarcie szkół odbyło się 27 listopada 2007 roku.

1 września 2009 roku w zespole została utworzona nowa szkoła: ponadgimnazjalna szkoła specjalna przysposabiająca do pracy, która składała się z dwóch oddziałów liczących 12 uczniów. Od 1 września 2019 r. zgodnie z reformą oświaty przestało istnieć gimnazjum specjalne.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama