reklama

Domatków w gminie Kolbuszowa widziany z góry. Dowiedz się kilka historycznych faktów dotyczących sołectwa [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

GALERIA Prezentujemy kolejną serię zdjęć. Tym razem w obiektywie znalazło się sołectwo Domatków w gminie Kolbuszowa.
reklama

Domatków to osada licząca około 300 lat, wyodrębniona w XVII w. z terenów Kamionki. We wsi występują tereny o szczególnych walorach krajobrazowych i przyrodniczych. Przez Domatków (gmina Kolbuszowa) przepływa rzeka Nil.

Miejscowość ta w granicach administracyjnych obejmuje teren o powierzchni łącznej ok. 944 ha. Obecnie Domatków zamieszkuje ponad 1050 mieszkańców. Na czele miejscowości stoją Grażyna Rozumus. W radzie sołeckiej zasiadają: 

  • Adam Depa
  • Elżbieta Drapała
  • Guzior Andrzej
  • Henryk Łagowski
  • Dariusz Michałek
  • Mirosław Michałek
  • Mateusz Serafin 
  • Wioletta Serafin
  • Łukasz Sito
  • Jacek Skowron
  • Barbara Więcław

Początki parafii


Do XX w. wsie Domatków i Bukowiec, należały do parafii w Kolbuszowej. W 1975 r. po raz pierwszy została odprawiona w Domatkowie msza św. w prywatnym domu, a rok później urządzono kaplicę w pomieszczeniu należącym do Marii Kowalskiej.


- W grudniu 1980 r. proboszcz parafii Kolbuszowa ks. kan. Marian Jachowicz rozpoczął starania o zgodę na budowę kościoła w Domatkowie. Mimo wielu trudności ze strony komunistycznych władz państwowych, udało się tę zgodę uzyskać. We wrześniu 1985 r. został ukończony projekt i rozpoczęto budowę świątyni. Dnia 30.10.1983 r. kamień węgielny poświęcił bp Józef Gucwa 


- czytamy na stronie parafii Domatków. Świątynia otrzymała tytuł Miłosierdzia Bożego. Zostało ukończone wnętrze oraz prace wokół kościoła. Kościół został poświęcony w 1986 r. Funkcjonuje kaplica na cmentarzu oraz kaplica o. Pio w Bukowcu.


Dzieje szkoły 


Wzmianki o prowadzeniu szkoły w miejscowości Domatków wskazują na rok 1927 r. Jest to bardzo późno biorąc pod uwagę fakt, że w Galicji, do której należał Domatków, obowiązek szkolny wprowadzony był w 1895 r.

Czteroklasowa szkoła rozpoczęła działalność od września 1927 r. Drewniany, kryty strzechą budynek miał jedną izbę lekcyjną i dwuizbowe mieszkanie dla kierownika szkoły. Izba lekcyjna była również miejscem zebrań wiejskich.

W trzy lata po otwarciu szkoły do wsi przybywa drugi nauczyciel. Uczy on w izbie lekcyjnej wynajętej w domu prywatnym Jana Paducha.

- Niestety mieszkańcy ówczesnej wsi sceptycznie odnosili się do potrzeby nauczania dzieci. Spowodowane było to tym, iż już od najmłodszych lat chłopcy i dziewczynki pomagały przy drobnych pracach gospodarskich


- czytamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Domatkowie. Nauczanie w dwóch izbach lekcyjnych, mieszczących się w bardzo oddalonych od siebie budynkach, przetrwało do II wojny światowej. Budowę nowej placówki edukacyjnej rozpoczęto w 1946 r.  6 maja 1962 r. oddano do użytku nową szkołę podstawową, której nadano imię Marii Konopnickiej. Posiadała ona wtedy 5 izb lekcyjnych i 3 izby mieszkalne.

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama