Reklama

70. rocznica święceń kapłańskich ks. prałata Tadeusza Kuliga w Trzęsówce [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

GALERIA W środę, 3 maja w kościele parafialnym w Trzęsówce odbyły się uroczystości z okazji 70. rocznicy święceń kapłańskich ks. prałata Tadeusza Kuliga.

Tego dnia parafianie z Trzęsówki hucznie obchodzili okrągły jubileusz święceń kapłańskich swojego księdza. Punktualnie o godz. 10:30 rozpoczął się program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej. Składane były także życzenia oraz kwiaty zacnemu jubilatowi.

Następnie o godzinie 11 rozpoczęła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem dostojnego jubilata ks. prałata Tadeusza Kuliga.

- W koncelebrze byli księża rodacy oraz księża posługujący na parafii. Czytania i modlitwę wiernych przeczytały siostry zakonne - nasze rodaczki. 
Okolicznościową homilię wygłosił ks. Mieczysław Job

- informuje parafia Trzęsówka.

Po mszy świętej wszyscy mogli skosztować grochówki wojskowej oraz pysznych wypieków przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Jagodnika i Trzęsówki.

Główne obchody jubileuszu ks. prałat przeżywać będzie w dniu odpustu parafialnego, w niedzielę 23 lipca.

W najbliższą niedzielę (07 maja) parafia zaprasza na mszę o godzinie 9 oraz na występ Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Polskiego.

- Podczas mszy orkiestra będzie wykonywała pieśni religijne, a po eucharystii odbędzie się koncert

- nadmienia parafia. 

Ks. Tadeusz Kulig urodził się 21 sierpnia 1927 roku, a więc w tym roku skończy 96 lat. Święcenia kapłańskie ksiądz Tadeusz przyjął dokładnie 3 maja 1953 roku.

Po maturze, w 1948 roku wstąpił do Seminarium Tarnowskiego. W 1953 roku przyjął święcenia, z rąk biskupa Karola Pękali. Został mianowany na wikariusza w Starym Wiśniczu, za Bochnią. Drugą placówką, na którą został przydzielony ks. Tadeusz, było Ujście Solne. W grudniu 1961 roku kapłan trafił do Trzęsówki.

Ówczesna parafia była duża. Obejmowała: Trzęsówkę, Ostrowy Baranowskie, Jagodnik, Kosowy i Siedlankę. W sumie około 4 tys. wiernych. Były to czasy niezwykle trudne dla Kościoła. Religii nie można było uczyć w szkole, więc kapłan udzielał lekcji w kościele. 

W 1962 roku ks. Tadeusz zaczął pełnić obowiązki proboszcza. Pod koniec września 1998 r. ruszyły prace budowlane kościoła. Rok później wznoszono już mury świątyni. W 1999 r. biskup Kazimierz Górny dokonał wmurowania kamienia węgielnego. W następnych latach wybudowano wieżę, ściany zewnętrzne wyłożono klinkierem, dach pokryto blachą miedzianą. W prace aktywnie angażowali się parafianie. Ofiarowali dęby, z których wykonano ławy do kościoła, drzwi i inne meble. 

Ks. Tadeusz Kulig przez 40 lat był proboszczem parafii pw. św. Anny w Trzęsówce. W 2002 roku zastąpił go ks. Stanisław Majda.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy