Reklama

450 lat wsi Mazury. To była impreza z wielką pompą! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pt, 13 wrz 2019 22:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

GALERIA Dwa dni trwała impreza z okazji 450-lecia lokacji wsi Ossówka - Mazury. Było bardzo uroczyście, ale i hucznie.

Świętowanie rozpoczęło się w sobotę, 7 września, konferencją naukową pt. "Historia i dziedzictwo wsi Mazury". O Mazurach i raniżowskiej ziemi rozmawiali: Benedykt Popek, Wojciech Mroczka, Joachim Popek, Judyta Sos, Marcin Kus i Stanisław Samojedny. Tuż po konferencji odbył się koncert organowy w mazurskim kościele w wykonaniu Bartosza Patryka Rzymana. Zaplanowane na sobotę atrakcje przyciągnęły sporo publiczności.

Główne obchody odbyły się w niedzielę, 8 września i rozpoczęły od uroczystej mszy świętej.

Po niej, w mazurskim kościele, odbyła się inscenizacja teatralna pt. "Nadanie Aktu Lokacyjnego wsi Ossówka - Mazury przez Jego Mość Króla Zygmunta sołtysowi Studzieńskiemu".

Dalsza część imprezy odbyła się na placu remizy OSP w Mazurach. Tam publiczność miała okazję śledzić występy sceniczne. Zaprezentowały się: Mazurskie Muzykanty, Lesiaki, Wolanie i Kapela Raniżowianie. Przed publicznością wystąpili również "Mazurzanie". Zespół obrzędowy zaprezentował się w specjalnie uszytych na tę okazję strojach, które dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019. Wystąpił  także zespół "Markowianie" z Markowej.

Nietuzinkową atrakcją okazał się Zbójnicki Pokaz Ogniowy. Impreza zakończyła się zabawą taneczną z zespołem "Cebula Band".

 


Z okazji jubileuszu 450-lecia ukazała się publikacja pt. "Zarys dziejów wsi Mazury 1569-2019 Tom 1. 1569-1772". Autorem książki jest red. Benedykt Popek. Więcej na temat tej publikacji przeczytacie Państwo w najbliższym numerze Korso.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE