- Zdecydowałam się przybliżyć temat tych urokliwych roślin, których temat zgłębiałam na lekcjach z zakresu roślin ozdobnych na kierunku technik architektury krajobrazu w Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni - nadmienia Gabriela Świątek.
Oznaka wiosny
Pierwiosnki, z łacińskiego Primula, zwane również prymulkami, stanowią jedną z ważniejszych barwnych oznak wiosny.Chętnie sadzimy je w naszych ogrodach, ale świetnie radzą sobie również w uprawie doniczkowej i wtedy stanowią wiosenną ozdobę naszych domów i mieszkań. Są to byliny o niewielkich rozmiarach. Ze względu na żywe i różnorodne kolory kwiatów oraz na wczesne kwitnienie cieszą się dużą popularnością. W zależności od gatunku pierwiosnki kwitną od marca do początku lata. Duże kępy możemy podzielić po kwitnieniu i posadzić w nowym miejscu.
- W swoim ogrodzie posiadam pierwiosnka bezłodygowego, który urzeka pięknymi, intensywnymi kolorami, w czasie kiedy wszystko dookoła dopiero budzi się po zimie - mówi Gabriela Świątek z ZSA-E w Weryni i dodaje: - Charakteryzuje się brakiem łodygi, a kwiaty wyrastają na szypułkach i osiągają 10 cm. Jest naprawdę niewielki, ale jakże urokliwy. U odmian ogrodowych kwiaty są często wielobarwne.
Wymagania uprawowe
Pierwiosnki lubią jasne stanowiska, ale nie należy ich sadzić w pełnym słońcu. Dobrze sprawdzają się pod koronami drzew i wokół krzewów, gdzie dociera rozproszone światło, ale mogą rosnąć nawet w cieniu.Rośliny wymagają gleb żyznych, bogatych w próchnicę, dość ciężkich, gliniastych, które nawet latem są wilgotne. Podczas bezśnieżnych zim mogą przemarzać i dlatego należy okrywać je korą, suchymi liśćmi lub gałązkami jedliny.
Wczesną wiosną warto zasilić pierwiosnki kompostem – rozkładamy go między roślinami mniej więcej 2-centymetrową warstwą
Pierwiosnki można zastosować na rabaty bylinowe, świetnie wyglądają również w grupach, tworząc rozległe, kolorowe łany. Jest to także bylina, która z powodzeniem może przyozdobić nasz skalniak.
- Szerokie zastosowanie, wielobarwne kwiaty w bogatej gamie kolorystycznej oraz wyjątkowo wczesna pora kwitnienia przemawia za tym, iż jest to bylina, która z pewnością doda uroku naszej przestrzeni przydomowej i sprawi, że wiosna szybciej do nas zawita - podkreśla Gabrysia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.