reklama
reklama

Nie tylko maturzyści. Tych uczniów również czekają ważne egzaminy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Śliwiński

Nie tylko maturzyści. Tych uczniów również czekają ważne egzaminy - Zdjęcie główne

Uczniowie na egzaminie będą siedzieć w osobnych ławkach | foto Tomasz Śliwiński

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

EDUKACJAEgzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach od 14 do 16 maja. Tradycyjnie będzie przeprowadzony wyłącznie w formie pisemnej.
reklama

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać – dlatego egzaminu tego nie można nie zdać, ani też powtórzyć. 

Egzamin ósmoklasisty. Zobacz, co można wziąć ze sobą do klasy 

Nie tylko maturzyści nie mogli swobodnie odpoczywać podczas długiego weekendu. To był również stresujący czas dla ich młodszych kolegów, ponieważ wkrótce rozpoczną się wspomniane egzaminy ósmoklasistów. 

Każdy uczeń ostatniej klasy szkoły podstawowej przystąpi do sprawdzianu z trzech przedmiotów obowiązkowych: z języka polskiego, z  matematyki oraz z języka obcego nowożytnego: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. 

reklama

Egzamin ósmoklasisty pełni dwie zasadnicze funkcje. Zapewnia uczniowi, jego rodzicom, nauczycielom oraz władzom oświatowym informację zwrotną na temat poziomu wykształcenia. Ponadto zastępuje egzamin wstępny do szkół ponadpodstawowych, które wykorzystują wyniki egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów jako kryteria w procesie rekrutacji, jeżeli liczba kandydatów jest większa niż liczba wolnych miejsc w danej szkole – tłumaczą przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

  • 14 maja, od godz. 9.00  – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut,
  • 15 maja, od godz. 9.00 – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut,
  • 16 maja, od godz. 9.00  – egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut.
 

reklama

Komisja wyjaśnia, że podczas egzaminu każdy zdający będzie siedział przy osobnym stoliku. Na ławce mogą znajdować się wyłącznie arkusze egzaminacyjne, materiały i przybory pomocnicze. W przypadku uczniów chorych lub niepełnosprawnych – leki i inne pomoce konieczne ze względu na chorobę lub niepełnosprawność.

Do sali egzaminacyjnej nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, np. telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3, smartwatchy, ani korzystać z nich w tej sali. Złamanie powyższej zasady będzie każdorazowo skutkować unieważnieniem egzaminu z danego przedmiotu – zaznacza CKE.

Terminy dodatkowe przypadają na 10, 11 i 12 czerwca, także o godzinie 9.00. Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone 3 lipca.

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama