Reklama

Gwiazda betlejemska to nie tylko ozdoba na święta. Jak o nią dbać radzi Julia Ząbczyk ze szkoły w Weryni

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ZSA-E Werynia

Gwiazda betlejemska to nie tylko ozdoba na święta. Jak o nią dbać radzi Julia Ząbczyk ze szkoły w Weryni - Zdjęcie główne

Julia Ząbczyk podpowiada, jak dbać o gwiazdę betlejemską. | foto ZSA-E Werynia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

EDUKACJA Gwiazda betlejemska to roślina ozdobna, która jest niezwykle popularna w okresie świąt Bożego Narodzenia, gdyż właśnie w tym czasie pojawiają się na niej piękne, okazałe przylistki w kolorze czerwonym, symbolu tych świąt. Jak ją pielęgnować?

Wilczomlecz nadobny lub piękny, bo taka jest właściwa nazwa tego kwiatu, pochodzi z krajów Ameryki Środkowej i Północnej.

Ozdoba w doniczce


Roślina ta znana jest też jako poinsecja, nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego botanika i dyplomaty, który wprowadził ten gatunek do ogrodnictwa. Joel Poinsett należał do Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego i odkrył wilczomlecz podczas naukowej wyprawy do Meksyku. To właśnie on zapewnił gwieździe betlejemskiej światowy rozgłos.

Odmiana przeznaczona do hodowania w doniczce osiąga wysokość do 50 cm. Ma ciemnozielone liście o długości 15-20 cm oraz przylistki o intensywnej barwie, przeważnie są one czerwone, jednak mogą być też żółte, białe lub kremowe. - Przylistki, zwane też liśćmi podkwiatostanowym, na pierwszy rzut oka wyglądają jak kwiat, ponieważ przybierają kształt rozet. W ich środku możesz dostrzec właściwy kwiatostan gwiazdy betlejemskiej, który ma zielonkawą barwę i jest pozbawiony płatków. Te wszystkie elementy układają się w całość, która tworzy klimat Bożego Narodzenia - podkreśla Julia Ząbczyk, uczennica Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. 

 

Dużo uwagi


Niesłusznie uważa się, że gwiazda betlejemska w doniczce to roślina jednoroczna, a nawet jednorazowa. Bardzo często obumiera tuż po świętach, ponieważ nie ma odpowiedniego stanowiska w mieszkaniu lub uległa wychłodzeniu w czasie transportu z kwiaciarni. - Jeśli poświęcisz jej wystarczająco dużo czasu i uwagi, może zakwitnąć ponownie. Kwiat wymaga specyficznych warunków i starannej pielęgnacji. W przeciwnym razie będzie tylko elementem dekoracyjnym, który zagości w twoim domu na krótką chwilę - mówi Julia Ząbczyk. 

Odpowiednia temperatura dla gwiazdy betlejemskiej to 18-20°C oraz jasne stanowisko. Żyzna ziemia z dodatkiem gruboziarnistego piasku i granulek keramzytu jest podłożem, w którym ta roślina czuje się najlepiej. Uprawa poinsecji w glebie o odczynie pH 5,8-6,5 przyniesie najlepsze efekty. Wilczomlecz nadobny bardzo źle znosi nadmierną wilgoć. Pamiętaj, że woda nie może zalegać w podstawce, na której umieszczona jest doniczka. Poinsecje należy nawozić raz na dwa tygodnie uniwersalną mieszanką dla roślin kwitnących.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy