Reklama

Zmarł Jan Marzec z Kosów. Był pierwszym dyrektorem domu kultury w Niwiskach. Znanym skrzypkiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Zmarł Jan Marzec z Kosów. Był pierwszym dyrektorem domu kultury w Niwiskach. Znanym skrzypkiem  - Zdjęcie główne

Jan Marzec od urodzenia był związany z gminą Niwiska. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZMARLI W wieku 86 lat zmarł Jan Marzec pochodzący z gminy Niwiska. O jego śmierci informuje Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej. - Odszedł jeden z ostatnich, prawdziwych muzykantów ludowych - mowi Wiesław Sitko, dyrektor kolbuszowskiego MDK.

Jan Marzec urodziła się w 1936 roku w Niwiskach. Mieszkał w Kosowach. Z muzyką dorastał od najmłodszych lat. Jego ojciec, Józef Marzec, grał na skrzypcach, a stryj Bronisław Marzec na basach. 

Jan Marzec początkowo uczył się gry u stryja, który również był skrzypkiem Później u Władysława Pogody.

- Skrzypce, to nie jedyny instrument, na którym grał Jan Marzec. W orkiestrze dętej w Kolbuszowej, którą prowadził Jan Styga, nauczył się grać na trąbce, a później na tenorze. Tu poznał nuty. W wojsku trafił do orkiestry wojskowej w Sanoku, a potem w Nowym Sączu. Tam nauczył się grać na saksofonie

- tak o życiu muzykanta czytamy w wydawnictwie "Ostatnia taka żywa muzyka - cz. 5"z 2020 roku przygotowanym przez MDK w Kolbuszowej.

Jan Marzec skończył Technikum Rolnicze w Weryni. Był kierownikiem w bazie Kółek Rolniczych w Kosowach. Następnie został dyrektorem tworzonego wówczas domu kultury w Niwiskach.

Założył kapelę "Niwa", której największym sukcesem było wyróżnienie podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w 1993 roku. 

Msza pogrzebowa za śp. Jana Marca odbędzie się we wtorek (15 marca) o godz. 14 w kościele w Trzęsówce. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy