Reklama

Zmieniły się przepisy. Szef może sprawdzić, czy przyszedłeś do pracy trzeźwy!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels

Zmieniły się przepisy. Szef może sprawdzić, czy przyszedłeś do pracy trzeźwy! - Zdjęcie główne

Według przepisów pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników, jeżeli jest to niezbędne do "zapewnienia ochrony życia i zdrowia lub ochrony mienia". Czyli właściwie zawsze, kiedy uzna to za stosowne. | foto pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI O tym przepisie musi wiedzieć każdy pracownik. Od 21 lutego 2023 roku nasz szef może już sam skontrolować, czy stawiliśmy się do pracy trzeźwi. Na jakich zasadach?

W życie weszły zmiany w przepisach, które dały możliwość kontroli trzeźwości pracowników i sprawdzania ich na obecność środków działających podobnie do alkoholu.

Szef chce zbadać twoją trzeźwość w pracy? Musisz o tym wiedzieć 

W Kodeksie pracy znalazł się "zakaz dopuszczania do pracy pracownika nietrzeźwego lub będącego pod wpływem narkotyków". Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, nietrzeźwość pracownika będzie mogła być stwierdzona na dwa sposoby.

I tak w razie uzasadnionego podejrzenia, że pracownik stawił się do pracy pod wpływem alkoholu albo pił alkohol w pracy (np. zatacza się) – badanie trzeźwości będzie mogła przeprowadzić policja. Punkt ten dotyczy wszystkich pracowników. Natomiast w przypadku określonych w przepisach danego zakładu pracy pracodawca będzie mógł przeprowadzić samodzielną, prewencyjną kontrolę trzeźwości, nawet gdy po pracowniku nie widać, że pił alkohol.  

Takie same zasady będą stosowane do sprawdzania, czy pracownik nie jest pod wpływem narkotyków.

Przedstawiciele firmy AlcoSense, uznanego producenta alkomatów, zaznaczają w rozmowie z nami, że firma, która chce zacząć przeprowadzać kontrole trzeźwości swoich pracowników, musi wprowadzić odpowiedni zapis do regulaminu pracy.

Muszą w nim znaleźć się informacje o tym, kto, kiedy, w jaki sposób i w jakich okolicznościach będzie badany na obecność alkoholu. Taka informacja musi trafić do zatrudnionych przynajmniej na dwa tygodnie przed pierwszą kontrolą

– słyszymy. Co ważne, według przepisów samodzielne badanie alkomatem nie może naruszać godności i innych dóbr osobistych pracownika. Kontrola powinna zostać przeprowadzona w sposób higieniczny, bezstresowy i zapewniający prywatność testowanemu.

Na żądanie pracodawcy lub pracownika do przeprowadzenia badania może być wezwana policja. Jeżeli okaże się, że pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków, decyzja o tym, jak długo powinien być niedopuszczony do pracy, będzie należała do szefa. Będzie on mógł uznać ten czas za nieobecność usprawiedliwioną, z wynagrodzeniem lub bez albo za nieobecność nieusprawiedliwioną. Ponadto pracodawca będzie mógł nałożyć na takiego pracownika karę porządkową:

  • karę upomnienia,
  • karę nagany
  • karę pieniężną.
Będzie również mógł zwolnić go dyscyplinarnie. 

Samodzielne badanie alkomatem. Sprawdź najistotniejsze informacje 

Musimy wiedzieć, że przepisy, które weszły w życie, wymagają, aby urządzenie, którym wykonuje się badanie miało ważną kalibrację. Brak dokumentu potwierdzającego wzorcowanie jest poważnym naruszeniem i może być podstawą do wniesienia skargi na pracodawcę. Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada, że zatrudniony, u którego wykryto obecność alkoholu w organizmie, ma prawo do ponownego badania z udziałem policji. Jeśli wykaże ono, że jest trzeźwy, to pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za dzień, w którym nie został dopuszczony do pracy.
 
Do samodzielnych kontroli trzeźwości pracowników należy wyposażyć się w możliwie najdokładniejszy alkomat. Najlepiej, aby był on wyposażony w duży czujnik elektrochemiczny — taki, jaki znajduje się w policyjnych urządzeniach. Dobry alkomat osobisty, poza wykonaniem rzetelnego pomiaru, sam przeprowadzi użytkownika przez proces badania i wychwyci zbyt mocne, zbyt słabo lub niewystarczająco długie wydmuchiwanie powietrza z płuc.
Warto także zwrócić uwagę na takie aspekty jak automatyczne przypomnienie o wymaganej kalibracji i pamięć urządzenia, w której zmieści się odpowiednia liczba ostatnich wyników testów z możliwością łatwego przeniesienia ich do komputera.

Artykuł pochodzi z portalu rzeszow24.info. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy