Reklama

Zmarła Genowefa Kawalec z Raniżowa. Odznaczona m.in. Krzyżem Armii Krajowej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Zmarła Genowefa Kawalec z Raniżowa. Odznaczona m.in. Krzyżem Armii Krajowej - Zdjęcie główne

Genowefa Kawalec zmarła 26 listopada. | foto pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W piątek, 26 listopada zmarła Genowefa Kawalec, mieszkanka Raniżowa. Była bardzo ceniona i lubiana przez lokalną społeczność. Otrzymała także wiele odznaczeń.

Msza pogrzebowa odbyła się w poniedziałek, 29 listopada. Genowefa Kawalec spoczęła na cmentarzu obok swojego męża Władysława.

Genowefa Kawalec urodziła się 5 lutego 1926 roku. Po ukończeniu 17. roku życia została zaprzysiężona jako członek AK i przyjęła pseudonim "Bratek". Była aktywną łączniczką przenoszącą tajną korespondencję, a także broń palną.

fot. GOKSiR Raniżów

W roku 1947 wyszła za mąż za Władysława. Młodemu małżeństwu urodziło się czworo dzieci: Henryk, Elżbieta, Teresa i Stanisław. 

- Po wyzwoleniu pracowała w kilku urzędach pocztowych między innymi w Widełce, Majdanie Królewskim i Busku Zdroju. Od 1947 roku pracowała w Poczcie Polskiej w Raniżowie aż do emerytury. Ukończyła zaocznie technikum łączności, awansowała na kolejne stanowiska, kończąc swoją aktywność zawodową w grudniu 1981 roku jako wieloletni naczelnik poczty w Raniżowie. Pracując wiele lat na poczcie w Raniżowie, znała prawie wszystkich ludzi w okolicy. Była znana przez wielu ludzi jako usłużna pracownica poczty i życzliwa kobieta. Z wielkim szacunkiem odnosiła się do swoich koleżanek i kolegów z pracy, którzy zachowali ją w swojej pamięci, a niektóre młodsze koleżanki odwiedzały ją bardzo często do końca, wspominając dawne, dobre, młodsze lata

- wspomina syn pani Genowefy.      

 Jej aktywne i pełne trosk życie zostało docenione w formie wielu wyróżnień i odznaczeń. 

  • Za zasługi w pracy 18 października 1981 roku, została odznaczona srebrną odznaką Zasłużonego Pracownika Łączności. 
  • Jako wyraz podziękowania za wzorowe i patriotyczne wychowanie młodego pokolenia 26 maja 1982 roku, została odznaczona Medalem Zasłużonej Matki.
  • 11 kwietnia 1995 roku, postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Wałęsy za zasługi w walce z niemieckim okupantem odznaczona Krzyżem Armii Krajowej. 
  • 14 lutego 2001 roku, postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego otrzymała awans na podporucznika Wojska Polskiego.
  • 11 listopada 2018 roku uczestniczyła w odsłonięciu tablicy pamiątkowej wmurowanej na budynku Urzędu Gminy Raniżów z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. 
- Bogate i długie życie rodzinne obdarzyło ją czworgiem dzieci dziesięcioma wnukami i sześciorgiem prawnuków. Pamiętała o urodzinach i imieninach każdego. Dla wszystkich miała prezenty i najszczersze życzenia

- dodaje rodzina zmarłej Genowefy Kawalec.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy