Reklama

Reklama

Zapytają sąsiada czy jesteś chory czyli ZUS i ich nowe metody

Opublikowano: czw, 30 wrz 2021 11:17
Autor: | Zdjęcie: iStock

Zapytają sąsiada czy jesteś chory czyli ZUS i ich nowe metody - Zdjęcie główne

foto iStock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Kontrolerzy ZUS zyskają nowe narzędzia do sprawdzenia, czy pracownik faktycznie jest chory i przysługuje mu zwolnienie. To nowy sposób urzędników na wyłudzenia pieniędzy.

Reklama

Od stycznia do końca marca tego roku urzędnicy sprawdzili 80 tysięcy zwolnień lekarskich, a właściwie to, czy konkretna osoba faktycznie była chora. Zakwestionowano 3,7 tysięcy decyzji. Potem takie działania zostały przez pandemię wstrzymane i ZUS wrócił do nich dopiero w czerwcu. Osoby, którym zostało udowodnione, że w czasie kiedy miały leżeć w łóżku, np. dorabiały, zatrzymano wypłacanie zasiłku chorobowego i kazano oddać już otrzymane pieniądze.

ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego kierowca musi zmienić technikę jazdy na jesień?

Teraz okazuje się, że kontrolowanie pracowników będzie jeszcze dokładniejsze, bo od 2022 roku urzędnicy otrzymają nowe możliwości. Jak informuje portal prawo.pl, nowe przepisy ( które już częściowo obowiązują) dają ZUS możliwość ustalenia prawa do zasiłku poprzez pozyskanie dodatkowych danych i informacji. Co się za tym kryje?

- Zdaniem ekspertów, na podstawie tego przepisu na żądanie ZUS znajomy czy sąsiad będą musieli dostarczyć zakładowi informacje o osobie korzystającej ze świadczenia – wyjaśnia portal, ale cytowany przez niego prawnik Przemysław Hinc wyjaśnia, że kiedy do domu zapukają kontrolerzy, to członek rodziny sprawdzanego pracownika będzie mógł odmówić odpowiedzi na pytania, gdy może to skutkować odpowiedzialnością karną za kłamstwo.

- Moim zdaniem członkowie rodziny nie będą brani na świadków, ale już logowanie ich telefonów lub ich portale społecznościowe nie są objęte tym zwolnieniem

– ocenia ekspert. Urzędnicy, na podstawie nowych przepisów, będą mogli wystąpić do biur turystycznych, aby dowiedzieć się, czy kontrolowany wykupił zagraniczną wycieczkę. Takie podejrzenie może się zrodzić, gdy np. osoba korzystająca z L4, na portalu społecznościowym umieszcza zdjęcia z egzotycznych plaż.

- Mogą też wystąpić do prowadzących portale społecznościowe lub operatorów telekomunikacyjnych, by sprawdzić aktywność danej osoby we wskazanym okresie 

– alarmuje Hinc.

Generalnie kontrole są prowadzone wyrywkowo, ale trzeba pamiętać, że większym zainteresowaniem urzędników muszą liczyć się osoby, którym już wcześniej ZUS zakwestionował zwolnienie lekarskie. W 2020 roku wystawiono 25,3 mln L4. ZUS przeprowadził 55 tys. kontroli i poddał w wątpliwość 10,5 tys. wystawionych dokumentów (wartość świadczeń to 15 mln zł). Rok wcześniej było 149 tys. kontroli, a zakwestionowano 19,7 tys. zwolnień na kwotę 28,9 mln zł. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +2 / -0

  Eryk

  mam amstafa trochę wygłodniały bo niedojada przez PIS-owska inflacje to z utęsknieniem czeka ,że może jakie żarcie samo się pojawi?zapraszam tzw urzędników ZUS i innych PIS-owskich wysłanników , mój pies tylko na to czeka !!!!!!!!!!!!!

 • miesiąc temu | ocena +2 / -0

  Życzliwy

  Jestem zły na sąsiada i zazdrosny bo mu się lepiej powodzi to jak będę miał okazję to naściemniam na niego, nazmyślam do kontrolerów i niech mu odbiorą chorobowe.

 • miesiąc temu | ocena +3 / -1

  Stary Ubek

  Mnie nie muszą pytać ... sam informuję uprzejmnie .

  • miesiąc temu | ocena +1 / -0

   MU

   Czyli jakby donosiciel mówiąc inaczej

 • miesiąc temu | ocena +2 / -0

  😂😂😂

  Bo durne jadą na wczasy w czasie chorobowego to niech się nie chwała zdjęciami bo to nikogo nie interesuje tylko właśnie ZUS .Prosta zasada nie mówię nikomu co się dzieje w moim domu i nie chwalę się zdjęciami i finał.

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

   ahh

   dostali w łapę smarfony to sie chwala niezliczona iloscia zdjec i popasu z wczasów za nasza kase prawde mowiac bo nie lubię oszustów,,,