Reklama

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra. Jakie kary możemy otrzymać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra. Jakie kary możemy otrzymać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Dziś 31 grudnia Sylwester. I dziwna sytuacja. Nie możemy się przemieszczać od godz. 19 w dniu dzisiejszym do godz. 6 w dniu jutrzejszym. I choć premier Mateusz Morawiecki odciął się od wprowadzenia godziny policyjnej w Sylwestra, to rozporządzenie wprowadzające zakaz przemieszczania się obowiązuje. Jak to wszystko rozumieć?

Na początku najistotniejsza kwestia, czyli podstawa prawna nałożonych w noc Sylwestrową obostrzeń. Zakaz przemieszczania się został wprowadzony rozporządzeniem. Jak mówią prawnicy, jest to niezgodne z Konstytucją, która mówi, że każdemu zapewnia się wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyboru miejsca zamieszkania i pobytu.

Wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie. Takiej ustawy nie przyjęto, co do zasady zakaz przemieszczania się  nie został więc wprowadzony zgodnie z prawem.

Wiemy, że policja mobilizuje zwiększone siły na 31 grudnia, ale jest to normalna praktyka w tym czasie.

Zależy od policjanta

Tyle interpretacja prawna. To wcale jednak nie oznacza, że policja tego zakazu nie będzie przestrzegała. Policjanci nie są od interpretacji odpowiednich przepisów z konstytucją.

Wszystko zależy od wytycznych, które otrzymają od swoich przełożonych i od konkretnej sytuacji, w jakiej się znajdą. Policja zawsze bowiem powtarza, że ocena danej sytuacji i zastosowane sankcje należą do policjanta, który dokonuje danej interwencji. 

Przejdźmy zatem do przyjrzenia się temu, co mówi rozporządzenie. Jej zapisy określają, że dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6 na obszarze Polski obowiązuje zakaz przemieszczania się, z dwoma wyjątkami (...)

  CZYTAJ DALEJ »   (wychodzisz z serwisu korsokolbuszowske.pl)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy