Reklama

Za kilka tygodni odlecą. Zobacz dorastające bociany z naszego powiatu!

Opublikowano: pon, 20 lip 2020 21:11
Autor:

Za kilka tygodni odlecą. Zobacz dorastające bociany z naszego powiatu!  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Podczas rowerowych wycieczek uczniowie sprawdzali, czy bocianie gniazda są zajęte i jaki jest ich stan. Dzięki ich interwencji transformator znajdujący się w niewielkiej odległości od jednego z gniazd w Mazurach zyskał zabezpieczenie chroniące ptaki przed porażeniem.

Uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej w Raniżowie realizowali w roku szkolnym 2019/2020 autorski projekt grantowy "Co w trawie piszczy?". Jest on częścią programu "Edukacja Inspiracja" Fundacji EFC i Fundacji "Szkoła z Klasą". Grupę projektową tworzyło 28 uczniów Szkoły Podstawowej w Raniżowie oraz Szkoły Podstawowej im. Biskupa Jana Ozgi w Woli Raniżowskiej. Młodzi przyrodnicy badali w tym roku "co w trawie piszczy".

- Na tapetę wzięli bocianie żerowiska, czyli łąki, które są wykorzystywane przez bociany jako źródło pożywienia od wczesnej wiosny aż do odlotu - czytamy na stronie raniżowskiej szkoły.

Końcem czerwca odbyły się zajęcia terenowe. Uczniowie, podzieleni na małe grupy, pod opieką nauczycielek, Ireny Stępień i Urszuli Chmielowskiej, odwiedzili na rowerach każdą miejscowość gminy Raniżów, aby ustalić, czy stan populacji bociana białego zmienił się w stosunku do lat ubiegłych.

- Zlokalizowali w tym roku 34 bocianie gniazda (dokładnie tyle samo co rok wcześniej). Podczas rowerowych wycieczek sprawdzali, czy gniazda są zajęte i jaki jest ich stan - relacjonują pracownicy szkoły.

Dzięki interwencji uczniów transformator zamontowany niedaleko jednego z gniazd w Mazurach zyskał zabezpieczenie chroniące ptaki przed porażeniem. Rejon Energetyczny w Leżajsku bardzo szybko zareagował na pisemną prośbę uczniów.

Gdzie oglądać?

Bociany możemy oglądać na żywo na stronie internetowej szkoły. Link dostępny TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.