Reklama

Z REGIONU. Żąda sześciu milionów złotych odszkodowania

Opublikowano: ndz, 9 lut 2020 17:27
Autor:

Z REGIONU. Żąda sześciu milionów złotych odszkodowania  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Rzeszowski Sąd Okręgowy prowadzi rozprawę na wniosek córki represjonowanego i zamordowanego przez władze komunistyczne mieszkańca Mielca o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Mielczanka domaga się prawie 6 milionów złotych od Skarbu Państwa.

Sąd odroczył rozprawę do 19 marca. Chce zbadać czy w tej sprawie nie zapadł już wcześniej wyrok wydany przez sąd w Poznaniu.

Wawrzyniec Dutkiewicz był w latach 40. ubiegłego wieku znanym przedsiębiorcą, który prowadził piekarnię. Prowadził też działalność społeczną.

W czasie wojny przekazywał żywność oddziałowi partyzanckiemu, którym dowodził Wojciech Lis ps. "Mściciel". Udzielał partyzantom schronienia we własnym domu i został kwatermistrzem mieleckiego obwodu NSZ. Trzykrotnie był aresztowany. Podczas przesłuchań torturowano go. W 1947 roku został skrytobójczo zamordowany przez funkcjonariuszy UB.

73- letnia córka Wawrzyńca Dutkiewicza domaga się odszkodowania również za utracone wynagrodzenie z tytułu prowadzonej przez ojca piekarni i emeryturę. Chce też symbolicznego upamiętnienia w postaci pomnika dla jej ojca i innych poległych mieleckich Żołnierzy Wyklętych.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.