Reklama

Z PODKARPACIA. Cukrzyca atakuje coraz młodsze dzieci, również te z naszego powiatu

Opublikowano:
Autor:

Z PODKARPACIA. Cukrzyca atakuje coraz młodsze dzieci, również te z naszego powiatu  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Na terenie Podkarpacia istnieje 40 poradni diabetologicznych ogólnych oraz jedna poradnia dla dzieci. W roku 2019 cukrzyca zmusiła do wizyty u specjalisty diabetologa 43 208 dorosłych pacjentów oraz 808 dzieci.

- Koszty leczenia cukrzycy liczone są w milionach złotych, gdyż to nie tylko wizyty w poradni czy oddziale, lecz bardzo wiele chorób współistniejących oraz zakup chociażby pasków do glukometru - mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie

Jak zaznacza nasz rozmówca, najbardziej niepokoi skala zachorowań u najmłodszych. Mali pacjenci powyżej 10 lat stanowią 79 proc. całej grupy dzieci (dzieci 0-9 lat – 21 proc.). - Pamiętajmy, że to wiek dojrzewania i rozwoju, również psychicznego, gdy kształtują się nasze nawyki żywieniowe - zaznacza przedstawiciel NFZ. 

Różnica w przedziałach wiekowych jest znaczna, lecz występuje ona również pod względem miejsca zamieszkania.

Najwięcej dzieci objętych opieką diabetologa jest w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim. Najrzadziej z tej pomocy korzystają dzieci mieszkające w powiecie bieszczadzkim, lubaczowskim, leskim, tarnobrzeskim oraz w mieście Krośnie. W przypadku powiatu kolbuszowskiego, w 2019 roku, do diabetologa musiało udać się 25 dzieci (to 3 proc. wszystkich dzieci z cukrzycą w całym województwie podkarpackim). Analizie poddano oczywiście miejsce zamieszkania pacjentów. 


Jaki wpływ ma cukier na otyłość, która z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem m.in. kardiologicznym i onkologicznym? Rzetelną edukację zapewnia m.in. akcja „Środa z Profilaktyką” organizowana wspólnie przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia.

- W każdą środę w Podkarpackim Oddziale NFZ udzielamy bezpłatnych konsultacji z dietetykami oraz umożliwiamy bezpłatny pomiar ciśnienia tętniczego i wagi na specjalnym analizatorze. Zachęcamy odwiedzających NFZ do skontrolowania własnego zdrowia, wskazujemy czynniki ryzyka, które powinno się minimalizować, aby uniknąć poważnych chorób, np. cukrzycy. W przypadku wyników budzących wątpliwości zalecamy kontakt i dalsze konsultacje z lekarzem - mówi Rafał Śliż i dodaje:

- Warto również zauważyć, że plany wprowadzenia tzw. opłaty cukrowej, które obecnie są prowadzone mają przede wszystkim cel prozdrowotny, a nie fiskalny. Idąc śladem wielu krajów, którym tak jak i Polsce zależy na trwałej zmianie zwyczajów żywieniowych, posiłkujemy się wynikami zmniejszonej ilości spożywanego cukru, tam gdzie tą opłatę wprowadzono. Wpływy z niej (co warte zaznaczenia) zostaną przeznaczone w całości na leczenie pacjentów. Ważnym jednocześnie aspektem jest pozytywny wpływ na zachowania konsumenckie tak istotne dla zachowania zdrowia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE