Reklama

Z Ostrów Tuszowskich będzie widać Tatry. Powstać ma wieża w tarasami widokowymi [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W Ostrowach Tuszowskich powstać ma 30-metrowa wieża widokowa, z której będzie można obserwować Góry Świętokrzyskie, a nawet Tatry.

Gmina chce zakupić działkę o powierzchni 0,2000 ha, na której stanęłaby wieża. Grunt pod budowę kosztować ma 82 tys. zł. Znajduje się on przy drodze relacji Ostrowy Tuszowskie - Trzęsówka, przy słynnym punkcie widokowym zwanym Złotą Górą. - Jest to działka, której przeznaczeniem jest budowa wieży widokowej, wraz z infrastrukturą towarzyszącą - tłumaczył Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas. 

Wieża z tarasami 

Andrzej Zagroba, radny z Cmolasu dopytywał, czy gmina Cmolas ma przybliżony kosztorys i jakiekolwiek założenia względem inwestycji. - Do tej pory koncepcja powstania tej wieży wiązała się z otrzymaniem dofinansowania i szerszym projektem, połączenia z planowanymi ścieżkami rowerowymi. Czy mamy to zrobić z własnych pieniędzy, czy z dofinansowania? - prosił o odpowiedź samorządowiec.  

Wójt Eugeniusz Galek wyjaśnił, że działka, którą chce zakupić gmina, położona jest w najwyższym puncie gminy. - Przewidujemy wieżę widokową około 30 metrów wysokości, stalową, schody, dwa lub trzy tarasy widokowe. Cała inwestycja jest zawarta w programie strategii ponadlokalnej. Dotyczy to rozwoju turystycznego i nie tylko - mówił szef cmolaskiej gminy. - Jest przewidziane, że na ten cel przewidziana jest kwota dotacyjna około 8 mln zł i oczywiście, jeżeli ten program wejdzie w życie, będziemy tę inwestycję realizować, jako że przewidziane jest tam około 85 proc. dotacji. Warto dla poprawienia atrakcyjności Ostrów Tuszowskich i całej gminy do tej inwestycji podejść. Jest położona ta działka w dobrym miejscu - podkreślał wójt. 

 

Zaznaczył on także, że z wieży będzie można oglądać nie tylko drugą stronę Wisły, ale i Góry Świętokrzyskie, a zimą, przy dobrej pogodzie nawet Tatry. - Na pewno będzie to atrakcja. Ta inwestycja może wejść pod warunkiem, że zostaną uruchomione środki dotacyjne. Nas po prostu nie stać w tym momencie na taką inwestycję - skwitował wójt Galek.  

Zaniepokojenie 

Bernadetta Wolak-Posłuszny, radna z Cmolasu wyraziła jednak swoje zaniepokojenie słowami wójta, który powiedział, że inwestycja "może wejść".

- Jak najbardziej jestem zwolennikiem i jestem za tym, żeby ta wieża powstała, ale mamy w tym momencie sytuację, że inwestujemy pieniądze gminne, 100 tys. zł, ponosimy koszty związane z projektem i nie mamy aktualnie pewności, że otrzymamy dofinansowanie na tę inwestycję

- wyraziła swoje wątpliwości radna. 

Eugeniusz Galek zauważył, że jest tak z większością inwestycji. - Nigdy nie ma pewności, że dana inwestycja dostanie dofinansowanie. Wchodzimy w różne programy, czy to drogowe, czy termomodernizacyjne, czy w energię odnawialną, ale nigdy do końca nie wiadomo, czy dostaniemy - tłumaczył wójt, zaznaczając, że jest przekonany o pomyślnym zakończeniu sprawy. Dodał także, że aby ubiegać się o pieniądze z zewnątrz, gmina musi się przygotować, mieć projekt, odpowiednie pozwolenia. - Wtedy jest szansa, że te pieniądze otrzymamy - mówił wójt. 

Co oprócz wieży? 

Przypomnijmy, że cmolaski urząd chce zaciągnąć zobowiązanie w kwocie 350 tys. zł. Pieniądze wydane mają być na wykonanie projektów dotyczących zagospodarowania terenu na wspomnianej Złotej Górze w Ostrowach Tuszowskich. Kolejny z pomysłów dotyczy zaprojektowania przestrzeni i rekultywację Księżego Stawu w Cmolasie, wraz z budową małej infrastruktury. Trzeci, najambitniejszy projekt dotyczy budowy domu pracy twórczej wraz z biblioteką i punktem informacji publicznej. 

Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, wyjaśnił, że urząd ma szansę pozyskać nawet 20 milionów dofinansowania na te inwestycje.

- Prowadzę daleko idącą współpracę z księdzem proboszczem w tej materii, żeby zagospodarować rozwidlenie terenu, które jest pomiędzy drogą na Trzęsówkę a drogą na Jagodnik w Cmolasie, jak również księżego stawu wraz z małą infrastrukturą, bo jest tam powierzchnia w sumie z tym oczkiem wodnym około 1,20 ha

- mówił wójt.

- Oczywiście też prowadzę daleko zaawansowane rozmowy w sprawie wybrania czy też przygotowania działki do zakupu, w celu przygotowania ewentualnie dobrego projektu, w następstwie czego i budowie wieży widokowej w Ostrowach Tuszowskich - tłumaczył na sesji (11 sierpnia) Eugeniusz Galek. 

Dom i biblioteka 

Jednym z większych przedsięwzięć ma być budowa domu pracy twórczej w Cmolasie. To w nim znaleźć ma się m.in. biblioteka, która aktualnie znajduje się niedaleko zabytkowego kościołka. Budynek jest jednak stary i wymaga częstych poprawek czy remontów. We wspomnianym domu miałby się znaleźć także punkt informacji turystycznej. 

Eugeniusz Galek poinformował, że urząd zdecydował, że dom pracy twórczej powstanie na miejscu istniejącej biblioteki w Cmolasie. Nasz rozmówca zaznacza, że działka, na której stoi budynek, jest uzbrojona i wystarczająco duża, aby rozbudować bibliotekę. 

Wójt podkreśla, że na gotowe projekty wszystkich inwestycji potrzeba czasu, ponieważ są duże i kosztowne. 

8 milionów na dom i wieżę 

Wójt Galek zaznaczył, że największymi i najdroższymi inwestycjami będą dom pracy twórczej i wieża widokowa. W Ostrowach Tuszowskich całość inwestycji ma kosztować nie więcej niż 8 milionów złotych. Tyle samo ma kosztować budowa domu pracy twórczej. - My nie wiemy do końca, jak duża będzie inflacja, jakie będą ceny materiałów, ale na dzień dzisiejszy takie kwoty w tym programie dla tych inwestycji zostały przyjęte - mówił szef urzędu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy