Reklama

Wyniki wyborów sołtysów w gminie Raniżów. Wśród gospodarzy dwa nowe nazwiska

Opublikowano: ndz, 14 kwi 2019 10:30
Autor:

Wyniki wyborów sołtysów w gminie Raniżów. Wśród gospodarzy dwa nowe nazwiska  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Dwa nowe nazwiska pojawią się wśród sołtysów gminy Raniżów - to wynik niedzielnych wyborów. Kto z kandydujących pojedynek przegrał, a kto wyszedł z niego zwycięsko?

Wybory sołtysów w gminie Raniżów odbyły się w minioną niedzielę, 7 kwietnia. Głosowanie trwało od godziny 8 do 16 i odbyło się tylko w trzech miejscowościach gminy.

 

Bez konkurentów

Kontrkandydatów nie mieli dotychczasowi sołtysi: Raniżowa, Porąb Wolskich, Zielonki, Korczowisk i Mazurów. Przypomnijmy, że w sołectwach, w których zgłosił się tylko jeden kandydat na sołtysa, głosowania  nie przeprowadzono. Dotychczasowi gospodarze zostali więc wybrani na nową kadencję z automatu. Funkcje sołtysów nadal będą więc pełnić: Edward Warzocha, Wiesław Marut, Władysław Kobylarz, Jan Żyła i Jan Adamczyk.

 

Walka o miejsca

Bez głosowania nie obyło się w trzech pozostałych miejscowościach gminy: Staniszewskiem, Woli Raniżowskiej i Posuchach. Tam swoje kandydatury zgłosiły więcej niż jedna osoba.

O funkcję sołtysa Woli Raniżowskiej rywalizował Józef Raczek, dotychczasowy sołtys, oraz Edward Kasica, były sołtys miejscowości.

Dwóch kandydatów było też w Staniszewskiem: Kazimierz Mikołajczyk, obecny radny gminy Raniżów i dotychczasowy sołtys, oraz Janusz Grochala, były rady gminy.

Najwięcej kandydatów na sołtysa zgłosiło się w Posuchach. O pełnienie funkcji gospodarza wsi zabiegały trzy osoby: Anna Raczek, dotychczasowa gospodyni Posuch, Andrzej Burek i Marek Szumowski. Jakie były wyniki wyborów w poszczególnych miejscowościach?

 

Zdecydowało głosowanie

Jak okazało się po niedzielnym głosowaniu, rywalizacja była w Staniszewskiem bardzo wyrównana. Kazimierz Mikołajczyk zdobył 124 głosy,  Janusz Grochala natomiast otrzymał ich o 12 więcej i tym samym został wybrany na sołtysa miejscowości.

W wyniku niedzielnego głosowania nowego sołtysa mają też Posuchy. Za kandydaturą Andrzeja Burka zagłosowało najwięcej, bo 51 mieszkańców. O 9 głosów mniej od niego zdobył Marek Szumowski. Najmniej osób zagłosowało na Annę Raczek, dotychczasową sołtyskę Posuch, która zdobyła 31 głosów.

Zmian na "stanowisku" sołtysa nie będzie w Woli Raniżowskiej. W pojedynku o zwycięstwo w wyborach na sołtysa Woli Raniżowskiej niepokonany okazał się Józef Raczek, który otrzymał aż 223 głosy. O ponad 60 głosów mniej od niego, bo dokładnie 157, otrzymał od mieszkańców Edward Kasica, były sołtys Woli Raniżowskiej.

 

Frekwencja w wyborach

Z protokołów z wyborów sołtysa w poszczególnych miejscowościach, sporządzonych przez komisje wyborcze, wynika, że największą frekwencją w wyborach (57 procent) mogą pochwalić się mieszkańcy Posuch, gdzie spośród 214 mieszkańców uprawnionych do głosowania 122 poszło na wybory. Dobra frekwencja była też w Staniszewskiem - wyniosła nieco ponad 55 procent (uprawnionych do głosowania było 476 mieszkańców, a zagłosowało 262).  Najniższą frekwencję odnotowali mieszkańcy Woli Raniżowskiej (25 proc.), gdzie spośród 1526 mieszkańców uprawnionych do głosowania zagłosowały 382 osoby. Wyniki wyborów sołtysów

Posuchy:
Andrzej Burek - 51 głosów
Marek Szumowski - 40 głosów
Anna Raczek - 31 głosów

Staniszewskie:
Janusz Grochala - 136 głosów
Kazimierz Mikołajczyk - 124 głosy

Wola Raniżowska:
Józef Raczek - 223 głosy
Edward Kasica - 157 głosów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.