Reklama

Wyczekiwane przez dzieci, chętnie oglądane przez dorosłych - szopki bożonarodzeniowie. Zobaczcie kilka z nich [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 2 sty 2019 09:02
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W Polsce tradycja bożonarodzeniowej szopki pojawiła się wraz z zakonem franciszkanów w XIII wieku. Najstarsze zachowane w naszym kraju figury jasełkowe Maryi, Dzieciątka i Józefa pochodzą z 1370 roku.

Ufundowała je księżna Elżbieta Węgierska, siostra Kazimierza Wielkiego. Są one najstarszym tego rodzaju zabytkiem na świecie i można je znaleźć w kościele pw. św. Andrzeja w Krakowie. 

Dawniej szopki przygotowywali wyłącznie zakonnicy. Z biegiem lat coraz częściej pomagały przy tym przedsięwzięciu osoby świeckie. 

We współczesnej szopce bożonarodzeniowej w centralnym miejscu znajdziemy figury Maryi, Jezusa i Józefa. Tuż obok nich są również: pasterze, aniołowie i zwierzęta. 

Od święta Trzech Króli dostawiane są figurki mędrców niosących mirrę, kadzidło i złoto, jak również idących z nimi zwierząt: słonia czy wielbłąda. 

Szopki w kościołach można oglądać do 2 lutego. 

Szopki ze zdjęć znajdują się w kościołach w Cmolasie, Lipnicy, Kolbuszowej, Kolbuszowej Górnej i Mechowcu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.