Reklama

Wolontariusz Powiatu Kolbuszowskiego 2020 roku wybrany

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Janina Jadach z Kolbuszowej otrzymała tytuł Wolontariusza Powiatu Kolbuszowskiego 2020 roku.

- Cieszę się, że moja praca została dostrzeżona i uznana. Jest to piękna kropeczka nad „i”

- mówiła podczas dzisiejszej (28 stycznia) sesji Rady Powiatu Kolbuszowskiego wolontariuszka tuż pod odebraniu statuetki. 

ZOBACZ TAKŻE: Ranking szkół średnich. Na jakim miejscu Kolbuszowa?

Nominowanymi do tytułu „Wolontariusz Powiatu Kolbuszowskiego 2020” zostali:

  • Anna Trawińska z Krzątki
  • Urszula Skiba z Korczowisk
  • Grzegorz Romaniuk z Kolbuszowej 
Janina Jadach jest z zawodu nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie. Od pięciu lat przebywa na emeryturze, jednak nadal zajmuje się wolontariatem.

Wszystko zaczęło się w pierwszych latach pracy zawodowej, gdzie szczególną troską otaczała dzieci z rodzin biednych. Pomagała w nauce po godzinach pracy, a niejednokrotnie za własne pieniądze kupowała przybory szkolne, lektury itp.

- Jest osobą otwartą na potrzeby drugiego człowieka. Wielu młodym zaszczepiła wolontariat współpracując z Regionalną Fundacją Rozwoju „Serce” w Kolbuszowej.

Wychodziła z różnymi projektami teatralnymi i patriotycznymi dla emerytów i rencistów; z okazji ich świąt odwiedziła chorych i cierpiących w szpitalach z grupą młodzieży. Nigdy nie szczędziła swojego czasu innym. Uczyła wolontariatu

- czytamy w uzasadnieniu napisanym przez ks. Lucjana Szumierza, proboszcza kolbuszowskiej parafii, przesłanym do zgłoszenia kandydatki do tytułu. 

W 1997 roku, kiedy został powołany Parafialny Zespół Caritas, pani Janina zaraz włączyła się w działalność wolontariatu. Była jedna z pierwszych, która założyła Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Kolbuszowej. Przez kilka lat z młodzieżą organizowała zbiórki odzieży, środków czystości i przyborów szkolnych dla rodzin i dzieci polskich z Ukrainy. 

Mieszkanka Kolbuszowej organizowała zbiórki żywności w sklepach. Z młodzieżą kwestowała przy kościele i na cmentarzu, a zebrane pieniądze przeznaczane były m.in. na operacje zagraniczne, rehabilitacje dzieci czy wsparcie pogorzelców. Przez 16 lat czynnie włączała się w organizowanie balów charytatywnych, z których dochód przeznaczany był dla potrzebujących.

W szkole pani Janina szczególną troską otaczała uczniów z rodzin dysfunkcyjnych, np. kupując odzież, wspierając talonami czy paczkami żywnościowymi.

- Mimo pandemii uczestniczy we wszystkich akcjach Caritas. Brała udział w przygotowaniu paczek żywnościowych na Święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia. Organizowała zbiórkę „Torba Miłosierdzia”, a z przyniesionych darów przygotowywała paczki dla podopiecznych. Podjęła działania, aby osoby potrzebujące mogły korzystać z ciepłego posiłku

- napisał ks. Szumierz. 

Pani Janina ma pod opieką 15 rodzin i utrzymuje z nimi stały kontakt. Pomaga rozwiązywać problemy codzienne, a widząc ich potrzeby wspiera talonami żywnościowymi. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy