Reklama

Wojewódzka do remontu. Kiedy zaczną się prace?

Opublikowano: pt, 25 gru 2020 08:15
Autor: | Zdjęcie: Google Maps

Wojewódzka do remontu. Kiedy zaczną się prace? - Zdjęcie główne

foto Google Maps

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Ruszyły rozmowy dotyczące przebudowy 30-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej. Część tego traktu znajduje się na terenie majdańskiej gminy. Co udało się ustalić?

W środę (16 grudnia) odbyła się wideokonferencja poświęcona opracowaniu dokumentacji projektowej rozbudowy drogi wojewódzkiej relacji  Baranów Sandomierski – Nisko. Ma ona zostać zmodernizowana na odcinku od skrzyżowania z drogą krajową  nr 9 w Nowej Dębie do Niska.

Udział w tym wirtualnym spotkaniu wzięli Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP, Jerzy Wilk, wójt gminy Majdan Królewski, Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby oraz Piotr Miąso, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich

Istotny trakt

Jak zaznaczano podczas spotkania, droga, której dotyczyła wideokonferencja, jest strategiczna ze względów gospodarczych. Łączy ona ośrodki gospodarcze w Nowej Dębie, Nisku i Stalowej Woli. Mało tego, trakt ten przebiega wzdłuż poligonu wojskowego. 

Co prawda, droga ta była remontowana odcinkami, jednak potrzeba gruntownej rozbudowy traktu. PZDW przystąpił do realizacji projektu, co stwarza szanse na uzupełnienie brakującej infrastruktury, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania tego ciągu komunikacyjnego.

Ważne dla gminy

- To kolejna droga po drodze krajowej nr 9 łączącej gminę Majdan Królewski z sąsiednimi ośrodkami

- powiedział wójt gminy Majdan Królewski. 

- Odcinek od DK 9 w kierunku Niska i drogi krajowej nr 19 usprawni komunikację do Stalowej Woli, gdzie wielu mieszkańców znajduje zatrudnienie, a także poprawi bezpieczeństwo użytkowników

- nadmienił.

Szef gminy zaznaczył także, że na terenie gminy Majdan Królewski jest to odcinek o długości ok. 6,250 km zlokalizowany w Krzątce.

Najkorzystniej

W trakcie trwania wideokonferencji wójt majdańskiej gminy przedstawił swoje oczekiwania odnośnie przebudowy części drogi znajdującej się na terenie jego gminy. 

Padła propozycja, by ciąg pieszo - rowerowy miał podobny wygląd jak w majdańskiej gminie. - Jest to jedno z lepszych rozwiązań. Nawierzchnia jest asfaltowa jednolita, nie rosną na niej chwasty - tłumaczył szef gminy. 

Jak dodał, ten wariant jest także bezpieczny dla jazdy rowerem czy jazdy na rolkach.

- Oświetlenie sprawdzone, przy niskiej mocy zainstalowanej uzyskamy dobry efekt oświetlenia

- nadmienił wójt majdańskiej gminy. 

Dyrektor PZDW poinformował, że parametry ciągów pieszych będą w gminach podobne. Wykonanie oświetlenia wzdłuż traktu będzie uzależnione od ruchu pieszych i rowerzystów, również wpływ będą mieć analizy finansowe. Przeanalizowany zostanie ruch autobusów na tym terenie pod kątem zatok autobusowych. Opracowanie nie przewiduje zmian w skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z krajówką.

Deklaracja

- Z drogą 872 krzyżuje się też droga gminna i tam trzeba dokonać uzgodnień

- poinformował nas szef majdańskiej gminy. 

Jak tłumaczył dalej, gmina Majdan Królewski jest w posiadaniu projektu ciągu pieszo-rowerowego.

- Zasadne jest, aby ten projekt został uwzględniony przy pracach projektowych jezdni. Jest to odcinek ok. 2,5 km

- zaznaczył szef gminy. 

W tej sprawie wójt gminy Majdan Królewski, w trakcie wideokonferencji, zadeklarował pomoc ze strony samorządowców. 

Kiedy start 

Przetarg na opracowanie projektu przebudowy drogi wygrała firma ZDJ Sp. z o.o. z Zamościa. Na początku marca przyszłego roku powinna być już gotowa koncepcja zmodernizowanego traktu. Pozwolenie na realizacje tej inwestycji drogowej będzie uzyskane w połowie 2022 roku. Po tym czasie nastąpi etap wykonawczy. To oznacza kolejny przetarg, tym razem na prace drogowe. 

Inwestycja ma być prawdopodobnie realizowana etapami, z czego pierwszy z nich obejmuje teren gminy Majdan Królewski. Kiedy zatem mieszkańcy mogą spodziewać się wykonania odcinka drogi w Krzątce? Poseł Zbigniew Chmielowiec zaznaczył, że będzie to najprawdopodobniej w 2023 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy