Reklama

Wielkie święto kolbuszowskiej straży pożarnej. Cztery pytania do komendanta Jacka Nity [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W niedzielę (22 maja) straż pożarna obchodziła 150 lat Ochotniczych Straży Pożarnych na Ziemi Kolbuszowskiej oraz 30 lat Państwowej Straży Pożarnej. Na kolbuszowskim rynku wręczono odznaczenia i medale. Odsłonięto także pamiątkową tablicę, którą umieszczono na budynku komendy. M.in. o to jak ważną rolę w życiu mieszkańców powiatu kolbuszowskiego pełnią strażacy, pytamy Jacka Nitę, komendanta KP PSP w Kolbuszowej.

Jak przez 30 lat zmieniła się Państwowa Straż Pożarna?

- Przez ostatnie 30 lat, czyli od 1992 roku Państwowa Straż przeszła ogromne przeobrażenie spowodowane nałożeniem nowych zadań i obowiązków do realizacji. W nowych zadaniach poza gaszeniem pożarów znalazło się ratownictwo medyczne, drogowe, chemiczne, wodne, nurkowe i wysokościowe. Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze sukcesywnie doposażone zostały w specjalistyczny sprzęt  do ratownictwa technicznego, chemiczno-ekologicznego, wodnego, wysokościowego. Dokonywano zakupów nowoczesnych samochodów gaśniczych, technicznych, chemicznych, wysokościowych, dowodzenia i łączności oraz innych wynikających z nowych potrzeb PSP. Zaczęły powstawać grupy ratownicze specjalizujące się w określonych rodzajach działań.

Konieczna była również zmiana całego systemu ochrony przeciwpożarowej w Polsce. Państwowa Straż Pożarna stała się organizatorem Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). System ma na celu stworzenie jednolitego i spójnego układu, skupiającego powiązane ze sobą różne podmioty ratownicze, tak aby można było podjąć skutecznie każde działanie ratownicze. Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy zaczął funkcjonować od 1 stycznia 1995 r. w jego skład weszły jednostki organizacyjne PSP oraz najlepiej wyposażone i najbardziej mobilne jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Na dzień dzisiejszy w systemie działają różne podmioty, które na podstawie porozumień zostały do niego włączone.

Czego życzyć wam na kolejne 30 lat?

- Perspektywa trzech minionych dekad skłania do refleksji i podsumowań, pozwala po raz kolejny docenić dorobek naszych poprzedników. Docenić to co zostało zrobione i osiągnięte. Myślę, że możemy sobie życzyć tego, aby być uczestnikami tego rozwoju, aby nie brakło pomysłów, które ulepszą lub poprawią system, aby nadążyć za rozwojem cywilizacyjnym. A na czas realizacji tych przedsięwzięć życzymy sobie przede wszystkim zdrowia i spokoju.

Jak ważną rolę w życiu mieszkańców powiatu kolbuszowskiego pełnią strażacy?

- Strażak to symbol poświęcenie i odwagi – ktoś na kogo można liczyć i na kim nigdy się nie zawiedziemy nie tylko w obliczu pożaru, klęsk żywiołowych, ale i innych zagrożeń gdzie to zazwyczaj strażacy są pierwsi na miejscu chętni do niesienia wszelkiej pomocy.

Strażak ochotnik prowadzi dodatkowo jeszcze ogromy społeczny ruch, będąc liderami w swoich lokalnych wspólnotach. Ochotnicza Straż Pożarna ofiarnie uczestniczy w akcjach ratowniczych, ale i zaangażowaniem kultywuje w lokalnej społeczności tradycje i formują zachowanie młodych pokoleń, za co również należą się słowa uznania i podziękowania.

Jak bardzo pomocne są jednostki OSP?

- Obecnie na terenie powiatu kolbuszowskiego działa 56 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, z których 17 włączonych jest do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Jednostki ochotniczych straży pożarnych zrzeszają w swoich szeregach łącznie 2356 – druhów, z których na dzień dzisiejszy 812 posiada uprawnienia do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych.

Jednostki te dysponują 81 samochodami ratowniczo-gaśniczymi, w wielu przypadkach są to bardzo nowoczesne i dobrze wyposażone pojazdy zarówno w sprzęt gaśniczy jak i specjalistyczny sprzęt ratownictwa technicznego.

Na dzień dzisiejszy nie ma sołectwa w powiecie, gdzie nie byłoby jednostki OSP bardziej lub niej mobilnej. Powoduje to, że jesteśmy w stanie podjąć bardzo szybko każde działania ratownicze w każdym zakątku naszego powiatu. A niejednokrotnie czas jest kluczowym elementem gwarantującym powodzenie działań ratowniczych. Dlatego pomoc płynąca ze strony Ochotniczych Straży Pożarnych jest nie do ocenienia, a można nawet zaryzykować stwierdzenie, że bez ich pomocy nie można by było stworzyć skutecznego systemu bezpieczeństwa. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy