Reklama

Widelanie biorą sprawy w swoje ręce. Nie chcą obwodnicy w centrum wsi

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Widelanie biorą sprawy w swoje ręce. Nie chcą obwodnicy w centrum wsi - Zdjęcie główne

- Jeżeli ma to być obwodnica, niech odciąża Kolbuszową od ruchu mieleckiego i radomskiego. Takie częściowe rozwiązania są dla nas tragedią, domy do wyburzenia, miejscowość dzieli się na pół, niszczy się naturę, którą należy chronić - mówił Marek Zuber z Widełki i dodał: - Dużo się niszczy, a niewiele się zyskuje przez takie rozwiązania komunikacyjne.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Cały dorobek życia jedną decyzją można obrócić w kupę gruzu. Mieszkańcy Widełki się boją i nie chcą, aby zaproponowane warianty numer dwa i pięć były brane pod uwagę przez projektantów obwodnicy Kolbuszowej.

Nie wybrano jeszcze żadnego z dziewięciu wariantów przebiegu dużej obwodnicy Kolbuszowej. Finalizacja projektu zaplanowana jest dopiero na 2029 rok, ale mieszkańcy Widełki już teraz czują się zagrożeni. Działają, aby zakwestionować wspomniane dwa warianty trasy. Należy zaznaczyć, że nie tylko oni, mieszkańcy innych miejscowości już przesłali ankiety do biura projektowego w Rzeszowie. - Dlaczego nie dalej, tylko w centrum wsi chcą wybudować obwodnicę? - mieszkańcy dopytują między sobą. 

Nic nie wiedzieli

Utworzyli Społeczny Komitet Mieszkańców Wsi Widełka. Zorganizowaną grupą zbierali podpisy, aby wyrazić swój sprzeciw wobec planowanym dwóm wariantom obwodnicy.

- Rozumiemy potrzebę budowy obwodnicy odciążającej ruch w Kolbuszowej, jednak nalegamy, aby pozostać przy wariancie numer dziewięć omijającym zabudowania mieszkalne - mówi Aneta Węgrzy, mieszkanka Widełki. - Przeciw wariantowi numer dwa i pięć przemawiają argumenty przyrodnicze, klimatyczne oraz społeczno-komunikacyjne

- dodaje. 

14 lipca w budynku fundacji przy ul. Wolskiej odbyło się spotkanie mieszkańców z projektantami obwodnicy Kolbuszowej. Sala pękała w szwach, było blisko 200 osób, ale nikogo z Widełki. Dowiedzieliśmy się od Stanisława Rumaka, sołtysa wsi, że w tym czasie miał problemy zdrowotne. 

W radzie sołeckiej jest 11 osób i nikt nie wiedział o spotkaniu? - Zawiodła komunikacja wiejska, jeżeli mamy swoich przedstawicieli, powinni nas poinformować, a tego niestety zabrakło - mówił Marek Zuber, członek komitetu. Prawdą jest, że nie każdy z mieszkańców nie tylko Widełki, ale i całego powiatu kolbuszowskiego, nie sprawdza codziennie wiadomości na stronach gmin, nie ma też obowiązku śledzenia informacji, które pojawiają się w sieci. Mieszkańcy o spotkaniu dowiedzieli się pocztą pantoflową. 

Sołtys i rada sołecka wzięli się jednak w garść i zaczęli zbierać podpisy i słuchać sugestii mieszkańców. 

Wieś na pół

W Widełce, na trasie przebiegu dwóch wariantów, byłoby najwięcej domów do wyburzenia.

- Obwodnica zaczyna się w Widełce i kończy się przed Cmolasem, w dwóch miejscowościach, dalej komplikuje ruch - mówił mieszkaniec. - Nie jest to żadne rozwiązanie komunikacyjne, ponieważ dużo samochodów kieruje się na mielecką strefę, dlatego dalej niczego to nie rozwiązuje

- dodał.

Widełka dzieli się na Dużą i Małą, jest to tylko umowny podział, ponieważ to dalej jedna miejscowość. Wybudowanie obwodnicy podzieli miejscowość na pół, a na to zgodzić się nie chcą. - Budowa obwodnicy na naszym terenie wiąże się z wyburzeniem kilku budynków mieszkalnych, co dla mieszkających tam rodzin byłoby prawdziwym dramatem. Wiązałoby się to również ze zniszczeniem pół uprawnych, które dla naszych sąsiadów są źródłem dochodu - argumentowała członkini komitetu. - Nie możemy się z tym zgodzić - dodała Aneta Węgrzyn. 

Wariant numer pięć ma przebiegać blisko obszaru chronionego krajobrazu. Mieszkańcy Widełki od co najmniej dwóch dekad mieli świadomość, że będzie budowana obwodnica. 

- Plany budowy nigdy nie przewidywały, że ruchliwe skrzyżowanie będzie w samym centrum wsi - nadmienili mieszkańcy. 

Tylko droga

- Nikt sobie nie zdaje sprawy z tego, co czuje ta osoba, której to dotyczy, która ma postawiony krzyżyk na domu i wie, że tutaj nic nie będzie, tylko droga - mówiła jedna z mieszkanek. 

Osoby, które dowiedziały się, że planowane warianty przechodzą przez ich podwórko, wiedząc, że to są jeszcze plany i nie ma jeszcze konkretnej decyzji, już teraz się martwią. Jak mówią, nie da się o tym nie myśleć. Całe życie dbali o swój dobytek, wszystkie lata pracy i wyrzeczeń jedną specustawą mogą zostać zrównane z ziemią.

- Nie da się w wieku 60 lat zaczynać wszystkiego od nowa

- gorzko wyznali mieszkańcy Widełki.

Lokalny komitet widzi także dobre strony całej tej sytuacji. Dzięki temu mieszkańcy się zmobilizowali i razem chcą działać dla dobra sołectwa. Są też tacy, którym zaproponowane opcje, w wariancie numer dwa i pięć, się podobają. To patowa sytuacja, każdy wie, że obwodnica jest potrzebna, ale najlepiej, żeby nie przechodziła przez "moje". 

Pismo wysłane

Komitet z Widełki wysłał już swój sprzeciw. Teraz muszą poczekać na kolejne informacje ze strony biura projektowego, które miało zaznajomić się z sugestiami mieszkańców. Grupa Widelan liczy też na to, że wszyscy wspólnie postarają się, aby wariant obwodnicy nie naruszał ich spokoju. 

- Liczymy, że w pierwszym możliwym terminie te dwa warianty (nr 2 i 5) zostaną odrzucone, a zostanie wybrany ten, który jest najmniej krzywdzący dla mieszkańców gminy - nadmieniła jedna z mieszkanek. Po 28 lipca ma zostać sporządzony raport, który przedstawi stanowisko z nadesłanych ankiet odnośnie najlepszego korytarza obwodnicy. To będzie jedna z pierwszych informacji z przesłanych opinii mieszkańców.

- Jakiejkolwiek wersji nie wybiorą, jeżeli ta opcja będzie powodować, że którakolwiek ze społeczności na tym ucierpi, to niech to przynajmniej będzie szerokie rozwiązanie i korzyść dla wszystkich - dodał mężczyzna. 

Mieszkańcy uważają, że obwodnica będzie logicznym rozwiązaniem dla usprawnienia ruchu. Droga atrakcyjna dla kierowców jest w stanie przejąć ruch, przez co zwiększy się bezpieczeństwo. 

 

- WAŻNY TERMIN -

Podpisane formularze opinii, dotyczące przedsięwzięcia, należało przesłać w terminie 14 dni od daty spotkania informacyjnego, czyli do 28 lipca na adres: Promost Consulting Sp. z o.o. sp. k., ul. Jana Niemierskiego 4, 35-307 Rzeszów lub pocztą elektroniczną na adres: [email protected]

- NIE CHCĄ TYCH WARIANTÓW -

Wariant 2

Początek wariantu 2 zlokalizowany jest pobliżu granicy gmin Cmolas i Kolbuszowa na istniejącej drodze krajowej nr 9. Na początkowym odcinku trasa przekracza kolejno rzekę Przyrwę oraz linię kolejową. Droga biegnie do miejscowości Widełka, gdzie zaprojektowano koniec obwodnicy na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 9. Długość obwodnicy w tym wariancie wynosi 13,4 km.

Wariant 5

Początek wariantu 5 zlokalizowany jest w pobliżu granicy gmin Cmolas i Kolbuszowa na istniejącej drodze krajowej nr 9. Droga biegnie w kierunku południowo - wschodnim do miejscowości Widełka, gdzie zaprojektowano koniec obwodnicy na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 9. Długość obwodnicy w tym wariancie wynosi 14,6 km.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy