Reklama

Wałęsa znowu na tapecie

Opublikowano:
Autor:

Wałęsa znowu na tapecie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Radni z komisji rewizyjnej nie wzięli na siebie ciężaru zaopiniowania uchwały dotyczącej pozbycia Lecha Wałęsy tytułu honorowego obywatela gminy. Temat wciąż jednak jest aktualny.

Podczas ostatniej komisji rewizyjnej (9 marca) członkowie wzięli na barki temat pozbawienia Lecha Wałęsy tytułu Honorowego Obywatela Gminy Majdan Królewski. Przypomnijmy, że o usunięcie Wałęsy z listy honorowych obywateli zawnioskowała jeszcze w lutym grupa mieszkańców Majdanu Królewskiego. Pismo w tej sprawie wystosowano do rady gminy.

Uchwała z 2012 roku
Procedurę pozbawienia byłego prezydenta tytułu Honorowego Obywatela Gminy Majdan Królewski przedstawiła radnym Janina Wójtowicz, zastępczyni wójta. Jak wyjaśniła, ewentualne usunięcie Wałęsy z listy honorowych obywateli zostanie przeprowadzone na podstawie uchwały, którą rada gminy przyjęła w 2012 roku. - W tej uchwale w paragrafie 10 mamy taki zapis: "Osoby, które dopuściły się czynu powodującego, iż stały się niegodne tytułu honorowego, a w szczególności osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu orzeczonego za przestępstwo popełnione z winy umyślnej mogą zostać pozbawione tytułu Honorowego Obywatela Gminy Majdan Królewski i tytułu Zasłużony dla Gminy Majdan Królewski" - odczytała Wójtowicz. - Paragraf 11 mówi z kolei, że z inicjatywą pozbawienia osób honorowego tytułu, które dopuściły się czynu powodującego, iż stały się niegodne tytułu, może wystąpić wnioskodawca lub radni Rady Gminy Majdan Królewski - dodała.

Z uchwały majdańskiej rady z 2012 roku na temat nadawania tytułów wynika, że sam wniosek o pozbawienie tytułu honorowego powinien zawierać szczegółowe pisemne uzasadnienie i dowody na jego poparcie oraz powinien być podpisany przez wnioskodawcę. Ponadto wniosek powinien być złożony przewodniczącemu Rady Gminy Majdan Królewski. Zadaniem przewodniczącego jest zaś jego przedstawienie do zbadania i zaopiniowania komisji rewizyjnej rady gminy. Po uzyskaniu opinii wspomnianej komisji, przewodniczący rady gminy ma obowiązek przedłożyć na najbliższej sesji projekt uchwały w sprawie pozbawienia tytułu.

O tytuł wnioskował były wójt 
Historię nadania tytułu Wałęsie przypomniała zebranym na komisji Janina Wójtowicz, zastępczyni Jerzego Wilka. -  Z wnioskiem o nadanie tytułu Honorowy Obywatel Gminy Majdan Królewski w 1995 roku wystąpił przewodniczący zarządu gminy. To on zgłosił wniosek w sprawie nadania tytułu dla Prezydenta RP Lecha Wałęsy. Przewodniczącym zarządu gminy z urzędu był w 1995 roku świętej pamięci wójt Tadeusz Cebula - tłumaczyła Wójtowicz, która odczytała również część protokołu z sesji, na której zapadła decyzja o nadaniu tytułu.

Więcej w 12 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE