Wakacje od kuchni. Zobacz, co przygotowali uczniowie

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od ponad dwóch tygodni uczniowie mogą się cieszyć wakacjami, czasem wolnym od podręczników, obowiązków, oceniania, czasem relaksu i odpoczynku. Książki zostały odłożone gdzieś głęboko na półki, hasło i login do e-dziennika zapomniane.

Czy tak naprawdę da się zapomnieć o tym, co robili uczniowie jeszcze parę tygodni wcześniej w szkole? Zwłaszcza podczas ciekawych zajęć praktycznych? Na pewno nie! Wiedzą o tym uczniowie Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz. Może nawet i nieświadomie, ale nadal  kontynuują swoją praktyczną naukę zawodu w codziennym życiu.

 

Z ogródka
 

 Zwłaszcza podczas wakacji można wykazać się tyloma zdobytymi umiejętnościami, bo jest to taka ciepła pora roku, kiedy przyroda przynosi nam liczne dary - chociażby w postaci soczystych, pełnych witamin i innych składników odżywczych owoców i warzyw. Każdego dnia coś zbieramy w ogródku, coś próbujemy, czegoś smakujemy, a co najgorsze zapominamy o długo obiecanej sobie diecie. Mamy też więcej wolnego czasu na przygotowanie tych wszystkich smacznych, kolorowych i przede wszystkim odżywczych potraw i posiłków. 

- Dla młodych gastronomów to idealna sytuacja, by wykorzystać sezonowe owoce i przygotować na przykład koktajle, sałatki, galaretki czy ciasta z owocami - podpowiada Anna Fitał, pedagog z ZSA-E.

Świadomość wartości odżywczych większości owoców jagodowych (np. malin, jeżyn, czarnej i czerwonej porzeczki) powoduje, że chcemy z nich korzystać przez cały rok i znów przypominamy sobie, jak można utrwalić te naturalne skarby na dłuższy czas. Przygotowywanie konfitur, dżemów, powideł może przynieść naprawdę wiele satysfakcji, a zapełnione półki spiżarni napawają nas później ogromną dumą.

 

Ważna rola
 

- Nasi uczniowie żywieniowcy i kucharze mają ogromną świadomość, jak ważną rolę  odgrywa właśnie nasza naturalna żywność, ta najmniej przetworzona - podkreśla Anna Fitał.

Warto pamiętać, że kiszone warzywa cieszą się coraz większą popularnością, ze względu na korzystny wpływ na naszą florę bakteryjną w jelitach, a co z tym jest związane, też i na  odporność naszego organizmu

Także sezon na kiszenie ogórków uważa się za rozpoczęty, stąd też kolejny przykład na "domowe praktykowanie". Wystarczą chęci, a do ogórków świeży koper, odrobina czosnku i znajomość naszych tajemniczych receptur i już za jakiś czas można "palce lizać", bo takie pyszne wszystko!

- Pracy w kuchni nigdy nie brakuje, wiedzą o tym nasi uczniowie, ale praca wykonywana z pasją, bez stresu i ta wykonywana  z miłości do innych, daje mnóstwo satysfakcji i prowadzi do osiągnięcia sukcesów - podkreśla Fitał.

- W naszej szkole uczymy tego wszystkiego, jak trafić przez żołądek do serca. Zapraszamy wszystkich tych, którzy lubią gotować i próbować, smakować i eksperymentować w kuchni. Czekamy na was! - dodaje. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE