Reklama

W Raniżowie powstało Koło Gospodyń Wiejskich

Opublikowano: ndz, 17 mar 2019 16:00
Autor:

W Raniżowie powstało Koło Gospodyń Wiejskich  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Raniżowskie Koło Gospodyń Wiejskich zostało zarejestrowane 17 grudnia ubiegłego roku. - Koło powstało z inicjatywy osób, które wcześniej się znały i były chętne do stworzenia stowarzyszenia w postaci KGW,  a wprowadzenie nowej ustawy dało nam możliwość do stworzenia takiej inicjatywy - mówi Iwona Dragan, szefowa KGW Raniżów. 

Jak dodaje, do członkostwa w stowarzyszeniu nie trzeba było nikogo specjalnie namawiać. - Mamy w grupie takie osoby, które już wcześniej działały w różnych inicjatywach społecznych. Dzięki temu mają doświadczenie i są wsparciem dla pozostałych osób - wyjaśnia przewodnicząca koła.

Panowie inspirują

Raniżowskie koło liczy łącznie 16 osób, w tym dwóch mężczyzn. Najstarszym członkiem koła i jego głównym kucharzem jest Edward Warzocha, sołtys Raniżowa.

- Nasi panowie bardzo chętnie przyłączyli się do KGW  i nie ukrywamy, że są dla nas ogromnym wsparciem. Jest to zastrzyk wiedzy i umiejętności kulinarnych ze strony pana Edwarda, jak i źródło ciekawych pomysłów ze strony pana Tomasza - wyjaśnia Iwona Dragan.

Logo z sercem

Przewodnicząca koła zaznacza, że wszyscy jego członkowie są chętni do pracy. - Bardzo się cieszę, że osoby, które mam w KGW, są chętne do współpracy, a jako jego przewodnicząca  staram się, aby każdy z członków czuł się ważny i miał istotne zadanie w naszym kole - wyjaśnia. 

Jak dodaje, dowodem na to są koszulki, których pomysł stworzenia padł podczas jednego ze spotkań. - Nasze pomysły staramy się wspólnie dopracowywać. Każdy z nas dokłada coś od siebie. Tak było w przypadku logo naszego KGW, które powstało ze źródeł wzorów haftów lasowiackich - przyznaje nasza rozmówczyni.

- Korzystałyśmy z literatury etnograficznej, jak również z wiedzy jednej z naszych członkiń, która pasjonuje się taką tematyką. Staraliśmy się połączyć elementy regionalne, haft lasowiacki z Raniżowa i serce, bo mówi się, że Lasowiak "Serce nosi na dłoni" - wyjaśnia i dodaje, że w przyszłości koło postara się o prawdziwe stroje z kultury lasowiackiej

 

Prężnie działają

KGW Raniżów zostało zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, skąd otrzymało pierwsze wsparcie w kwocie 3 tys. zł na rozpoczęcie działalności.

- Złożyliśmy jak do tej pory trzy wnioski: pierwszy w "Smaki Podkarpacia"- gdzie promujemy nasze trzy produkty lokalne: smalec z fasoli, zawijak z kakaem i nalewkę z pigwy - wyjaśnia przewodnicząca Dragan.

- Drugi wniosek złożyliśmy do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie pikniku rodzinnego, a trzeci do FIO (Fundusz Inwestycyjny Otwarty) na warsztaty kulinarne dla dzieci. Rozstrzygnięcie tych wniosków ma nastąpić niebawem, więc trzymamy kciuki, by się udało - dodaje.

Więcej w aktualnym Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.