Reklama

W Mechowcu zostanie zmieniona siedziba lokalu wyborczego

Opublikowano:
Autor:

W Mechowcu zostanie zmieniona siedziba lokalu wyborczego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Tej jesieni odbędą się kolejne wybory samorządowe. Już teraz wiemy, że gminę Dzikowiec czekają zmiany. I nie mówimy tu o stanowiskach, ale o lokalach wyborczych. Gdzie w najbliższych wyborach będą oddawali swoje głosy mieszkańcy poszczególnych sołectw?

Jak tłumaczyła na sesji, 21 grudnia Genowefa Dębiak, sekretarz gminy Dzikowiec, zmiana lokali wyborczych związana jest z tym, że muszą one być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jak się okazało, nie wszystkie lokale na terenie gminy spełniały określone normy. - W zeszłym tygodniu była u nas kontrola z Krajowego Biura Wyborczego, której przedmiotem było sprawdzenie lokali wyborczych dostosowanych dla osób niepełnosprawnych. Jak państwo wiecie, na terenie gminy mamy sześć lokali wyborczych, z których trzy dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest to lokal wyborczy nr 2 w Mechowcu, lokal wyborczy nr 4 w Spiach, a także lokal wyborczy nr 5 w Wilczej Woli – wyjaśniła sekretarz gminy.

Drzwi nie spełniają norm
Według rozporządzenie ministra infrastruktury, w którym określone są wymogi, jakie lokal wyborczy musi spełniać oprócz podjazdu dla osób niepełnosprawnych, budynek powinien posiadać także odpowiednio szerokie drzwi wejściowe. - Generalnie, jak państwo sami wiecie, że jeśli jest osoba na wózku inwalidzkim, to musi być odpowiedni podjazd, ale oprócz tego drzwi wejściowe też muszą mieć odpowiednią szerokość. Szkoły na terenie gminy były budowane w latach 90. Więc w tamtym czasie te drzwi na pewno miały inne parametry i spełniały ówczesne normy. Sprawdzał to chociażby inspektor sanitarny – tłumaczyła Genowefa Dębiak.

Wybory w bibliotece
Jak się okazało, dwa z trzech wymienionych wyżej lokali nie spełniają określonych norm. - Dzisiaj, po kontroli KBW, już wiemy, że te normy nie są spełnione w Mechowcu i w Spiach. Okazuje się, że drzwi wejściowe muszą mieć 90 cm szerokości, a one mają w granicach 86 cm – mówiła Genowefa Dębiak. Jak dodała sekretarz gminy, jednym z rozwiązań tej sytuacji mogłoby być wyburzenie kawałka ściany i wstawienie szerszych drzwi, ale dużo prostszym rozwiązaniem, jak się okazało, jest po prostu przeniesienie lokali wyborczych w inne miejsce. – Tak się składa, że Gminna Biblioteka Publiczna w Mechowcu spełnia idealnie te wymogi. Jest idealny podjazd, szerokość drzwi i odpowiednie progi. W związku z tym, aby zmniejszyć koszty, ustalono wspólnie z panią z Krajowego Biura Wyborczego oraz radcą prawnym, że lokal w Mechowcu zostanie przeniesiony ze szkoły do biblioteki – dodała urzędniczka.

Więcej w 4 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE