Reklama

W kwietniu wypłaty „trzynastek” na Podkarpaciu

Opublikowano: wt, 24 mar 2020 18:54
Autor:

W kwietniu wypłaty „trzynastek” na Podkarpaciu  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W przyszłym miesiącu ruszą wypłaty tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. - Trafią one do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. ZUS i Poczta Polska zapewniają, że wszystkie świadczenia dotrą do uprawnionych na czas - mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Na Podkarpaciu otrzyma je ponad 434 tys. osób. W Oddziale ZUS w Jaśle – 132 003, a w Oddział ZUS w Rzeszowie – 302 111 - dane dotycząc osób uprawnionych na 1 kwietnia 2020 r. 

Tzw. trzynastka przysługuje uprawnionym m.in. do:

  • emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej),
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci),
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

- Te osoby otrzymają trzynastkę, o ile w dniu 31 marca br. będą mieć prawo do jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie będzie przysługiwać - wyjaśnia Wojciech Dyląg z rzeszowskiego oddziału ZUS.

Aby otrzymać świadczenie, nie trzeba nic robić. ZUS wypłaci je wszystkim uprawnionym automatycznie. Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. - Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną - zaznacza rzecznik. 

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę.

ZUS wypłaci tzw. trzynastki razem ze świadczeniem głównym przysługującym za kwiecień, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów płatności w ZUS jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.
 
O pieniądze z dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. - Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe - dodaje Wojciech Dyląg. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    januszek

    moze warto by bylo w obecnej sytuacji takie trzynastki wyplacic tylko tym naprawde o najnizszych emeryturach ? oraz powiedzmy zmniejszyc calej budzetowce pensje na 3 miesiace o powiedzmy choc 20 procent ? oczywscie pomijajac sluzbe zdrowia sluzby sanitarne ktore robia naprawde kawal roboty ? tylko podejzewam ze w pierwszej kolejnosci lament podnios... Rozwiń