Reklama

W kwietniu ruszyły wypłaty trzynastek. Ile na Podkarpaciu?

Opublikowano: sob, 18 kwi 2020 21:30
Autor:

W kwietniu ruszyły wypłaty trzynastek. Ile na Podkarpaciu? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W kwietniu ruszyły wypłaty tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. - Trafią one do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą - mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Na Podkarpaciu otrzyma je ponad 434 tys. osób. W Oddziale ZUS w Jaśle – 132 003, a w Oddział ZUS w Rzeszowie – 302 111 - dane dotycząc osób uprawnionych na 1 kwietnia 2020 r. 

Tzw. trzynastka przysługuje uprawnionym m.in. do: emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

- Te osoby otrzymają trzynastkę, o ile w dniu 31 marca br. będą mieć prawo do jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie będzie przysługiwać - wyjaśnia Wojciech Dyląg z rzeszowskiego oddziału ZUS.

Aby otrzymać świadczenie, nie trzeba nic robić. ZUS wypłaci je wszystkim uprawnionym automatycznie. Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. - Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną - zaznacza rzecznik. 

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę.

ZUS wypłaci tzw. trzynastki razem ze świadczeniem głównym przysługującym za kwiecień, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów płatności w ZUS jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

 O pieniądze z dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. - Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe - dodaje Wojciech Dyląg.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE