Reklama

W Kolbuszowej i okolicach brakuje rodzin i rodziców zastępczych. Problem jest duży

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

W Kolbuszowej i okolicach brakuje rodzin i rodziców zastępczych. Problem jest duży - Zdjęcie główne

W Kolbuszowej i okolicach brakuje rodzin i rodziców zastępczych | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Okazuje się, że w Kolbuszowej i okolicach jest duże zapotrzebowanie na rodziców zastępczych. Obecnie w takich domach przebywa 21 dzieci w powiecie kolbuszowskim.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kolbuszowej poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych. Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej informuje, że obecnie na terenie powiatu kolbuszowskiego funkcjonuje 16 rodzin zastępczych (1 zawodowa, 10, niezawodowych i 5 spokrewnionych). W rodzinach tych przebywa łącznie 21 dzieci.

- Zapotrzebowanie jest jednak znacznie większe, wciąż przybywa dzieci poszukujących schronienia, a kandydatów na rodziców zastępczych brakuje. W związku z tym PCPR w Kolbuszowej poszukuje małżeństw bądź osób samotnych, które chcą i mogą tworzyć rodzinę zastępczą dla dzieci pozbawionych możliwości wychowywania się w rodzinach biologicznych

- informuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kolbuszowej. 
 
Kto może zostać rodziną zastępczą?

- Rodziną zastępczą może zostać każdy, kto potrafi zrozumieć dziecko, pragnie stworzyć mu kochający dom oraz spełnia kilka ustawowych kryteriów - dodają pracownicy PCPR. 

Jakie kryteria muszą spełnić kandydaci na rodziców zastępczych? 

Daje rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej;

  1. Nie jest i nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska  nie jest mu ograniczona ani zawieszona;
  2. Wypełnia obowiązek alimentacyjny – w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do niego wynika z tytułu egzekucyjnego;
  3. Nie jest ograniczony w zdolności do czynności prawnych;
  4. Jest zdolny do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone: zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawioną przez psychologa,
  5. Przebywa na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej;
  6. Zapewnia odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb;
  7. Nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo;
  8. W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów.
Szkolenia dla kandydatów

Osoby zainteresowane pełnieniem funkcji rodzica zastępczego i spełniające warunki kierowane są na bezpłatne szkolenie dla kandydatów na rodziny zastępcze, którego głównym celem jest dostarczenie wiedzy i umiejętności niezbędnych do wychowywania dziecka w pieczy zastępczej.

- Prosimy o zgłaszanie się do  Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kolbuszowej, ul. 11 Listopada 10, pok. 119 c. Pracownicy udzielą szczegółowych informacji na temat funkcjonowania rodziny zastępczej, praw i obowiązków przysługujących z tego tytułu oraz wymagań formalnych niezbędnych do pełnienia tej funkcji. Pomożemy również w zdobyciu potrzebnych dokumentów i załatwieniu formalności

- zachęcają pracownicy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy