Reklama

W Kolbuszowej będą szczepić przeciwko Covid-19. Gdzie i kogo?

Opublikowano: śr, 16 gru 2020 08:46
Autor:

W Kolbuszowej będą szczepić przeciwko Covid-19. Gdzie i kogo?  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Ministerstwo Zdrowia zaplanowało, że szczepić przeciwko COVID-19 będą mogły osoby mające prawo wykonywania zawodu lekarza, felczera, pielęgniarki, położnej, lub wykonujące zawód ratownika medycznego, a także higienistki szkolne, jeżeli mają odpowiednie kwalifikacje.

Szczepienie zawsze zostanie poprzedzone kwalifikacją lekarską.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu, przeprowadzenie szczepienia polega na podaniu szczepionki w formie zastrzyku domięśniowego i jest standardowym zabiegiem wykonywanym przez osoby wykonujące wymienione zawody medyczne.

Realizacja szczepień osób dorosłych przeciwko COVID-19 jest przedsięwzięciem systemu ochrony zdrowia na masową skalę i wymaga udziału personelu medycznego, który z racji wykonywanego zawodu mógłby realizować szczepienia, ale w obecnym porządku prawnym nie nabył jeszcze kwalifikacji do podania szczepionek.

W tzw. szpitalach węzłowych, których jest w Polsce 510, będzie szczepiony personel medyczny i niemedyczny przeciw COVID-19. Województwo Podkarpackie ma 29 placówek.

- Szczepienie medyków i pracowników administracyjno-technicznych placówek medycznych i aptek rozpocznie się przed akcją szczepienia populacyjnego. Szczepienia dla personelu medycznego i niemedycznego (w tzw. okresie „0”), zorganizują i przeprowadzą szpitale węzłowe w każdym województwie, należące m.in. do sieci szpitali PSZ

- wyjaśnia Rafał Śliż, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

W szpitalach węzłowych zostanie zaszczepiony personel tych szpitali, ale także innych jednostek, w tym aptek oraz personel placówek medycznych, które nie posiadają umowy z NFZ.

Do niedzieli, 20 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w konkretnym szpitalu węzłowym.

Co ważne, nie obowiązuje rejonizacja przy wyborze miejsca szczepienia.

Szczepienie w tzw. okresie „0”, czyli w pierwszej kolejności po dostarczeniu do naszego kraju szczepionki, obejmie pracowników związanych z ochroną zdrowia. Osoby spoza tej grupy będą szczepione w dalszej kolejności w innych placówkach, których wykaz będzie podany ok. 17 grudnia.

W województwie podkarpackim najbliższe punkty szczepień będą w:

Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 w Rzeszowie
Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 w Rzeszowie
Nowe Techniki Medyczne Szpital Specjalistyczny w Rudnej Małej
Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca Centrum Sercowo Naczyniowe Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna w Mielcu
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Rzeszowie
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Rzeszowie
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej
Szpital Powiatowy w Nowej Dębie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy