Oszuści stosują różnorodne metody, aby osiągnąć swój cel. Znane już metody „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „na prokuratora” nadal funkcjonują w środowisku przestępczym. Pomimo wielu ostrzeżeń i informacji mających na celu uświadomienie i przybliżenie sposobu działania oszustów, przestępcy, stosując nowe sposoby, zdobywają zaufanie swoich ofiar i zabierają dorobek ich życia. Policjanci przestrzegają przed pochopnym działaniem i przypominają zasady, które pomogą uchronić się przed oszustami.
ZOBACZ TAKŻE: Nowy policjant w kolbuszowskiej jednostce
W miniony poniedziałek rzeszowscy policjanci zostali zawiadomieni o oszustwie dokonanym metodą "na policjanta". Przestępca podający się za funkcjonariusza CBŚ, wyłudził w ten sposób pieniądze od mieszkanki Rzeszowa.
Oszuści działali według znanego schematu.13 września, na telefon stacjonarny pokrzywdzonej, zadzwonił nieznany mężczyzna. Przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚ i poinformował rozmówczynię, że jej pieniądze ulokowane na kontach bankowych są zagrożone, gdyż oszuści mają do nich dostęp.
Przestępca miał uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji, mającej na celu ujęcie oszustów podczas próby wybrania pieniędzy z banków. Dla powodzenia akcji konieczne było przelanie pieniędzy na wskazane przez rzekomego policjanta konta. Dalsze dyspozycje, miały być przekazywane na telefon komórkowy, którego numer podała im pokrzywdzona. Kontaktując się z nią, oszust miał używać hasła „róża”.
- Pamiętajmy, że oszuści cały czas wymyślają nowe sposoby „na pracownika banku”, „na operatora sieci energetycznej” itp. aby uśpić naszą czujność
- podkreślają policjanci.
Policjanci apelują:
• Jeśli ktoś, kontaktując się telefonicznie i podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP lub prokuratora i opowiada o jakikolwiek prowadzonych działaniach – natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust.
• Jeżeli tako osoba żąda przekazania pieniędzy, czy to w formie wybrania gotówki z banku, czy dokonania przelewu natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust.
• Po rozłączeniu się poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego oraz Policję.
• Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb NIGDY nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon!.
• Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb NIGDY nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy w celu ich zabezpieczenia przed oszustami.
Funkcjonariusze przypominają, aby:
• POD ŻĄDNYM POZOREM nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom, niezależnie od okoliczności, jakie przedstawiają;
• POD ŻĄDNYM POZOREM nie wolno również dokonywać przelewów na skazane podczas takiej rozmowy numery kont.
• W razie podobnych telefonów należy się skutecznie rozłączyć i zadzwonić pod nr 112. Pamiętajmy, że dzwoniąc pod numer alarmowy, połączymy się z centrum powiadamiania ratunkowego, a nie bezpośrednio z Policją.
Nie zapominajmy również o ostrożności podczas wykonywania różnego rodzaju transakcji internetowych. Pochopnie otwarty link, udostępnienie BLIKA, logowanie się na nieznane strony – może narazić nas na straty. Oszuści często podszywając się pod znajomych, czy instytucje, usypiają naszą czujność i wyłudzają pieniądze.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.