Reklama

UWAGA na strzyżaki w lesie. Czym są i dlaczego trzeba na nie uważać?

Opublikowano:
Autor:

UWAGA na strzyżaki w lesie. Czym są i dlaczego trzeba na nie uważać?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Żywią się krwią i przenoszą paskudne choroby. Mowa o strzyżaku jelenim (sarnim). Lasy Państwowe ostrzegają - w lasach ciągle są strzyżaki. Atakują zwierzęta i ludzi. Czy są groźne? Jak wygląda ugryzienie strzyżaka jeleniego?

Owad ten żyje w polskich lasach. Strzyżak jeleni jest podobny do kleszcza. Atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta.

Owady te różnią się od kleszczy głównie tym, że mają skrzydła i latają na krótkie dystanse. Gdy wczepią się w żywiciela, trudno je wyciągnąć. Tracą wtedy skrzydła i w ten sposób upodobniają się do kleszczy. 

Zwykle spotykamy je od czerwca do września, jednak jeśli jest wystarczająco ciepło - chmary strzyżaków atakują o wiele dłużej - informują Lasy Państwowe.

Czy zetknięcie z nimi jest groźne? Badania dowodzą, że mogą przenosić chorobotwórczą bakterię Bartonella schoenbuchensis, która u ludzi wywołuje uciążliwe i bolesne zmiany skórne (egzemę). Pojawiają się też doniesienia o tym, że łowiki przenoszą bakterie z rodzaju Anaplasma i Borrelia, które powodują odpowiednio anaplazmozę oraz boreliozę.

U osób wrażliwych i alergików ugryzienie może jednak doprowadzić do reakcji alergicznej, także wtórnej. Ich głównym objawem są silnie swędzące, rumieniowe zmiany skórne.

Jak się chronić?

Nie ma konkretnego sposobu o potwierdzonej skuteczności, który by chronił przed ich atakiem. Łowiki "polują" jednak głównie na ciemno ubarwione zwierzęta. Stąd można ubierać się w jasne rzeczy, jeśli zamierzamy się wybrać do lasu albo w jego okolicę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE