Reklama

Urzędnicy i straż miejska kontrolują gospodarstwa w gminie Kolbuszowa. Z jakim efektem?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Urzędnicy i straż miejska kontrolują gospodarstwa w gminie Kolbuszowa. Z jakim efektem? - Zdjęcie główne

Ruszyła kontrola zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków. | foto pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Zapowiedzi Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej się sprawdziły i urzędnicy razem ze strażą miejską kontrolują gospodarstwa domowe na terenie gminy. Sprawdzają, czy mieszkańcy wywiązują się z obowiązku prawidłowego odprowadzania nieczystości.

19 września władze Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej, zapowiedziały kontrole podczas których upoważnieni pracownicy magistratu i straży miejskiej przeprowadzą kontrole nieruchomości położonych na terenie gminy Kolbuszowa.

Sprawdzenia będą podlegać te gospodarstwa, które wyposażone są w zbiorniki bezodpływowe i przydomowe oczyszczalnie ścieków w zakresie pozbywania się nieczystości ciekłych.

Skontrolować mieszkańców

Pierwsze kontrole rozpoczęły się już w minionym tygodniu. - Mamy sygnały, zgłoszenia oficjalne, jak i nie oficjalne, gdzie mogą znajdować się nielegalne odprowadzenia nieczystości - mówił w rozmowie z Korso Grzegorz Dzimiera, komendant Straży Miejskiej w Kolbuszowej. Na pewno powtórzone zostaną te kontrole z początku roku, które były przeprowadzone na terenie Zarębek czy Weryni, w tych miejscach, gdzie zostały wykryte usterki i gdzie zostały podjęte interwencje. Szef straży miejskiej nadmienia, że ci mieszkańcy, do których były zastrzeżenia, zaczęli przestrzegać regulaminu o utrzymaniu czystości.

 - Na pewno do nich pojedziemy sprawdzić, czy faktycznie wywożą regularnie zbiorniki bezodpływowe

- zaznacza komendant Dzimiera. Zapowiedzi kontroli są również takie, że urzędnicy jak i straż miejska przejdą odcinek drogi i tam, gdzie zauważą odpływy do rowu, to sprawdzą, skąd one biegną. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości zostanie zawiadomiony nadzór budowlany w kolbuszowskim starostwie, żeby wydał decyzję o likwidacji takiego odpływu. 

Efekt pierwszych kontroli

Do dzisiaj (28 września) skontrolowano ponad 20 gospodarstw w Weryni, Widełce, Kupnie i Kolbuszowej. - Każda kontrola sprowadza się do tego samego. Wybieramy takie budynki gdzie jest szambo i praktycznie nigdzie nie są one opróżniane zgodnie z przepisami - wyjaśnia komendant Dzimiera. Regulamin jasno określa, że powinny być one opróżniane raz na trzy miesiące. 

W takim przypadku właściciel nieruchomości dostaje zalecenie, aby w ciągu kilku dni od przeprowadzenia kontroli, opróżnił szambo. Następnie otrzymaną fakturę potwierdzającą wywóz powinien przedstawić służbom kontrolującym. W takim przypadku mieszkaniec musi liczyć się z tym, że po upływie kolejnych trzech miesięcy ponownie zostanie skontrolowany. 

- Jeżeli w trakcie rekontroli stwierdzimy, że nie są przestrzegane terminy wywozu nieczystości, zostanie nałożona grzywna - nadmienia komendant straży miejskiej. Kolejny krok to informacja do nadzoru budowlanego, żeby wydać w tej sprawie decyzję. 

Internauci, komentując zapowiedzi kontroli, pisali w komentarzach, że nie wpuszczą nikogo za bramkę. Przestrzegamy, że tego typu sytuacje kończą się sprawą karną. Jest to naruszenie kodeksu karnego, którego finał zakończy się w sądzie.  

Mieszkańcy są zobowiązani

 Podczas wykonywanych czynności właściciele nieruchomości wezwani zostaną o okazanie umowy z przedsiębiorcą oraz okazanie dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za tę usługę tzn. rachunki i faktury vat. Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu ścieków

W przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków należy pamiętać o obowiązku pozbywania się osadów ściekowych (zgodnie z instrukcją eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków), co musi zostać również odpowiednio udokumentowane, tj. poprzez podpisanie umowy na wywóz osadów ściekowych oraz posiadanie dowodów uiszczania opłaty za ww. usługę.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości, którzy nie mają podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków powinni uczynić to niezwłocznie.

Ponadto zgodnie z miejscowym regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kolbuszowa, właściciele nieruchomości zobowiązani są do pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości w sposób systematyczny, nie dopuszczając do przepełnienia zbiorników bezodpływowych. Częstotliwość pozbywania się nieczystości ciekłych winna być dostosowana do indywidualnego zużycia wody, jednak nie rzadsza niż raz na kwartał.

Kto nie wykonuje wyżej wymienionych obowiązków − podlega karze grzywny (art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Zaczynają się one od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych. 

Usługę wywozu ścieków mogą wykonywać jedynie przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych wydane przez burmistrza Kolbuszowej. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy