Początki policji kobiecej w Polsce nie były łatwe. Pierwsze funkcjonariuszki przechodziły specjalne szkolenia, których celem była walka z nierządem, sutenerstwem i handlem żywym towarem. Z biegiem lat policjantki zyskały nowe kompetencje, a ich rola w strukturach policyjnych zaczęła ewoluować.
Nieufność do żeńskiej policji
W 1935 roku powstał Referat Policji Kobiecej w Centralnej Służbie Śledczej, a sama formacja zyskała uznanie na arenie międzynarodowej. Dziś kobiety stanowią istotną część polskiej policji. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w strukturach pracuje ponad 38 tys. kobiet, w tym ponad 20 tys. jako policjantki, a pozostałe w służbie cywilnej.
- Policjantki nie wykonywały tych samych obowiązków co ich koledzy. Kobiety wchodziły w środowiska sutenerów, domów publicznych, domów schadzek. Zajmowały się także pracą wychowawczą, gdyż uważano, że policjantka lepiej dotrze do młodzieży, dzieci, lepiej rozumie problemy społeczne kobiet. Rzadko spotykało się na początku policjantki w mundurach, dopiero kierownictwo stwierdziło, że większe oddziaływanie wychowawcze wystąpi, jeśli do młodzieży przemówi umundurowana funkcjonariuszka.
- czytamy na stronie KGP.
- Opinia publiczna również bardzo krytycznie, nieufnie podchodziła do żeńskiej policji. Policjantki były narażone na drwiny, szykany, utrudniano im pracę. Radziły sobie, nie zwracając na to uwagi, konsekwentnie angażując się w pracę (...) Kryteria przyjęcia kobiet do służby policyjnej były dość ostre. Policjantką mogła zostać panna albo bezdzietna wdowa w wieku od 25 do 45 lat. Kandydatka musiała mieć nienaganną opinię, konieczna była też opinia jednej z organizacji kobiecych. W momencie zamążpójścia musiała odejść ze służby.
- wspominają przedstawiciele tej formacji.
Kobiety w kolbuszowskiej komendzie
Jak podała st. asp. Beata Chmielowiec z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej, obecnie w jednostce pracuje 14 policjantek oraz 11 kobiet zatrudnionych w służbie cywilnej. Wśród nich:
- 5 kobiet pełni służbę w wydziale kryminalnym, zajmując się m.in. śledztwami i dochodzeniami,
- 8 policjantek pracuje w wydziale prewencji, dbając o porządek publiczny i bezpieczeństwo mieszkańców,
- 1 funkcjonariuszka służy w ruchu drogowym, nadzorując bezpieczeństwo na drogach powiatu.
Dziś na równi z mężczyznami
Współczesne policjantki pełnią takie same obowiązki jak ich koledzy. Biorą udział w interwencjach, prowadzą śledztwa, patrolują ulice i wykonują czynności operacyjne. Ich praca jest równie wymagająca, a w wielu aspektach wymaga dodatkowych umiejętności, takich jak mediacja, negocjacje czy pomoc ofiarom przestępstw.Obecnie kobiety w policji mają szerokie możliwości awansu i specjalizacji. Kolbuszowska komenda, podobnie jak inne jednostki w kraju, dostrzega rolę kobiet w służbie i ich wkład w bezpieczeństwo mieszkańców. W przyszłości można spodziewać się dalszego wzrostu liczby policjantek, co wpisuje się w ogólnokrajową tendencję rosnącej obecności kobiet w służbach mundurowych.
Setna rocznica utworzenia policji kobiecej to dobra okazja do podkreślenia roli, jaką kobiety odgrywają w tej formacji. Zdaniem przełożonych, ich zaangażowanie, profesjonalizm i determinacja przyczyniają się do skuteczniejszej ochrony porządku i bezpieczeństwa w kraju.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.