W każdym roku przygotowywana jest prognoza dla poszczególnych powiatów w Polsce. Zamieszcza się w niej informacje o deficycie, nadwyżce oraz równowadze wykonywanych zawodów na danym terenie. Jak wyglądać będzie sytuacja w 2024 roku w powiecie kolbuszowskim?
Barometr zawodów to krótkookresowa, jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Powstaje on w trakcie panelu dyskusyjnego ekspertów rynku pracy w powiecie. Wyniki prognozy zapotrzebowania na zawody uwzględniają wiedzę oraz opinię uczestników obserwujących rynek pracy z różnych perspektyw. Od strony bezrobotnych oraz pracodawców. W panelu biorą udział pracownicy urzędu pracy, czyli pośrednicy pracy zajmujący się współpracą z przedsiębiorcami, specjaliści do spraw rozwoju zawodowego, asystenci Europejskich Służb Zatrudnienia, specjaliści ds. dotacji oraz przedstawiciele organizacji pracodawców, izb rzemieślniczych, organizacji pozarządowych, a także pracownicy prywatnych agencji zatrudnienia.
Eksperci analizują osobno sytuację w każdym zawodzie. Uczestnicy paneli oceniają tylko te zawody, które występują na lokalnym rynku pracy. Podczas oceny eksperci oprócz swojej wiedzy na temat lokalnego rynku pracy posiłkują się danymi na temat liczby ofert pracy oraz liczby osób zarejestrowanych jako bezrobotni w konkretnym zawodzie. Efektem ich rozważań jest odpowiedź na następujące pytania: Jak według pana (-i) zmieni się zapotrzebowanie na pracowników w zawodzie w nadchodzącym roku? Oraz jak według pana (-i) będzie się kształtować relacja między dostępną siłą roboczą a zapotrzebowaniem na pracowników w zawodzie w nadchodzącym roku?
W jakim celu?
Barometr zawodów jest sporządzany w celu uzyskania krótkookresowej, jednorocznej prognozy sytuacji w zawodach w powiecie, a następnie służy jako jeden z elementów do oceny zbiorczej zapotrzebowania w województwie. Badanie ma charakter jakościowy, obrazuje sytuację na lokalnym rynku pracy, wskazuje, które zawody należą do jednej z grup: zawody deficytowe, zawody zrównoważone oraz zawody nadwyżkowe. Uzyskanie kompleksowej wiedzy jest warunkiem koniecznym do przeciwdziałania niedopasowaniu podaży i popytu na rynku pracy. Barometr stanowi miarodajną diagnozę zapotrzebowania na zawody na lokalnym rynku pracy oraz może być wykorzystywany przez szerokie grono odbiorców.Barometr zawodów jest jednym z czynników, który jest brany pod uwagę przy przygotowywaniu planów szkoleń grupowych oraz szkoleń indywidualnych dla osób bezrobotnych. Zidentyfikowane w powiecie lub województwie zawody deficytowe są jednym z priorytetów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Ponadto barometr zawodów brany jest pod uwagę do opiniowania wniosków o tworzenie nowych kierunków kształcenia w szkołach ponadpodstawowych. Barometr zawodów jest prowadzony corocznie od 2015 roku. Jego analiza przez osoby, które stoją przed wyborem kierunku kształcenia, pozwoli zobaczyć, jakie jest zapotrzebowanie na zawody na lokalnym rynku pracy na przestrzeni lat. Dlatego ważne są lekcje doradztwa zawodowego prowadzone na każdym etapie nauczania, aby można było uświadomić młodym osobom, gdzie mają szukać odpowiedzi na pytanie: Jaki kierunek kształcenia wybrać? W jakim zawodzie najłatwiej znaleźć pracę?
Za mało
Jak wynika z danych w powiecie kolbuszowskim w 2023 roku najbardziej brakowało fizjoterapeutów i masażystów. Była także zbyt mała liczba blacharzy, lakierników samochodowych, elektryków, stolarzy, fryzjerów, kierowców, lekarzy, krawców, kucharzy czy magazynierów.Te zawody znalazły się na pierwszych miejscach w deficycie w powiecie kolbuszowskim. Na kolejnych miejscach uplasowali się mechanicy, nauczyciele, opiekunki dziecięce, piekarze, spawacze czy robotnicy leśni.
Co przyniesie natomiast 2024 rok? W tegorocznym dużym deficycie znaleźli się blacharze i lakiernicy samochodowi. Na kolejnych miejscach są kucharze, lekarze, magazynierzy, mechanicy i ponownie nauczyciele, pedagodzy i piekarze.
Równowaga
Okazuje się, że w powiecie kolbuszowskim bardzo dużo zawodów jest w równowadze. Specjalistów w tych branżach nie brakuje. W 2023 roku w równowadze byli m.in. administratorzy stron internetowych, agenci ubezpieczeniowi, architekci, betoniarze i zbrojarze, czy bibliotekarze, listonosze i kurierzy, farmaceuci, floryści, czy fotografowieRok 2024 prognozuje, że w równowadze znajdą się takie zawody jak agenci ubezpieczeniowi. architekci, biolodzy, brukarze, cukiernicy, dentyści, diagności samochodowi, farmaceuci czy geodeci.
Za dużo
Jeżeli chodzi o nadwyżkę zawodów, a co za tym idzie, trudność znalezienia pracy w tym fachu, w 2024 mogą mieć m.in. ekonomiści, personel sprzątający, pracownicy biurowi, technicy budownictwa czy technicy informatycy, a także socjolodzy.
BAROMETR ZAWODÓW
Pełne zestawienie i dane dotyczące zawodów w Polsce, w poszczególnych województwach i powiatach, znajdziecie Państwo na stronie barometrzawodów.pl.
NA PODKARPACIU
Jak będzie wyglądała sytuacja w 2024 roku w całym województwie podkarpackim?
- Brakować będzie:
betoniarzy, brukarzy, dekarzy, fizjoterapeutów, lekarzy, logopedów, nauczycieli, spawaczy czy murarzy.
- Zawody w równowadze:
agenci ubezpieczeniowi, architekci, cukiernicy, dentyści, diagności samochodowi, fryzjerzy.
- Nadwyżka zawodów:
ekonomiści, pracownicy administracyjni, historycy, socjolodzy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.