Reklama

Tak mieszkańcy rozdzielili kasę. Sprawdź na co trafią pieniądze

Opublikowano:
Autor:

Tak mieszkańcy rozdzielili kasę. Sprawdź na co trafią pieniądze - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mieszkańcy razem ze swoimi przedstawicielami zadecydowali, na co przeznaczą pieniądze z funduszu sołeckiego. Plany dotyczą przyszłego roku. Co zmieni się w 2020 roku we wsiach na terenie gminy Niwiska?

Zapole 

Spotkanie sołeckie rozpoczął Łukasz Ofiara, sołtys wsi. Głównym tematem zebrania wiejskiego było podjęcie uchwały w sprawie przedsięwzięć do realizacji na obszarze sołectwa w ramach środków funduszu sołeckiego na 2020 rok. Kwota, jaką sołectwo Zapole ma do wykorzystania w nadchodzącym roku, wynosi 23 767,50 zł.

Gospodarz wsi przedstawił wnioski, z których przegłosowano do realizacji drugi etap rozbudowy budynku remizy OSP za 19 767,50 zł. Jak ustalili mieszkańcy, na zakup materiałów dla grupy reprezentującej wieś z wyposażeniem w stroje przeznaczą 2 tys. zł. Nie zapomniano także o doposażenie jednostki OSP w umundurowanie i sprzęt przeciwpożarowy w kwocie 2 tys. zł.

 Poruszono także tematy różne, gdzie mieszkańcy zawnioskowali o uwzględnienie w budżecie gminy przedsięwzięcia związanego z wykonaniem oświetlenia ulicznego na Lipnym Borze. Jeden z mieszkańców poruszył temat budowy sieci światłowodowej na terenie gminy Niwiska oraz w Zapolu. 

Trześń

W miejscowości Trześń spotkanie otworzyła gospodyni wsi Barbara Cudecka. Jak ustali mieszkańcy obecni podczas zebrania, na remont zaplecza sanitarnego (dla gospodarzy) w szatni sportowej zostanie przeznaczone 7 tys. zł. Kolejne 2 tys. zł posłuży na zakup naczyń do zaplecza kuchennego. Zagospodarowanie terenu za szatnią sportową będzie kosztowało sołectwo 29 tys. zł. Zabezpieczono również 3664,71 zł na promocję sołectwa. Kwota, jaką sołectwo Trześń ma do wykorzystania w 2020 roku, wynosi 41 664,71 zł. 

Mieszkańcy zawnioskowali o wydłużenie czasu świecenia lamp ulicznych do późniejszych godzin nocnych oraz o poprawę mostu uszkodzonego wskutek powodzi. Zwrócono się także z prośbą o wycięcie dębu przy drodze powiatowej oraz o poprawę chodnika biegnącego wzdłuż drogi od sklepu do stadionu. 

 

Hucina

Spotkanie rozpoczął Adam Chlebowski, sołtys wsi. Następnie Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska, przedstawiła mieszkańcom zasady dotyczące funduszu sołeckiego. Poinformowała również o realizacji funduszu sołeckiego z bieżącego roku. Dyskusję rozpoczęto od zmiany w funduszu sołeckim w 2019 roku. Mieszkańcy podjęli uchwałę w sprawie wniosku o zmianę przedsięwzięć przewidzianych do realizacji na obszarze sołectwa w ramach środków funduszu sołeckiego na 2019 rok. 

Dotychczasowe przedsięwzięcia, które sołectwo wnioskowało o zmianę, dotyczyło kultywowania tradycji dożynkowych, w kwocie 4 tys. zł. Progi zwalniające na ul. Osiedlowej  za 588,50 zł. Po wprowadzonych zmianach na remont pomieszczenia socjalnego OSP Hucina przeznaczono 4.588,50 zł. 

Hucina do wykorzystania w 2020 roku ma 32 405,89 zł. Sołtys wsi przedstawił wnioski,  które przegłosowano do realizacji. Jednym z nich był remont drogi śródpolnej (za sklepem) w wysokości 2 tys. zł. Tysiąc złotych przeznaczonych ma zostać na szkolenie p.poż. dzieci i młodzieży wraz z pokazem sprzętu. Dobudowa oświetlenia na ul. Wspólnej (odcinek od ul. Sportowej w kierunku "Trzech Krzyży", projekt, realizacja zadania) będzie kosztować wieś 15 tys. zł. Za zakup wiaty stadionowej dla zawodników zapłacą 5 tys. zł. Na remont ul. Osiedlowej mieszkańcy przeznaczyli 9 405, 89 zł.

Poruszono też tematy różne, padło pytanie dotyczące postoju przewoźnika Marcel na przystanku koło cmentarza w Kolbuszowej. Wójt Elżbieta Wróbel wyjaśniła, że przewoźnik musi mieć zgodę burmistrza miasta Kolbuszowa na postój w konkretnych miejscach. Poruszono również temat zakrzaczonej drogi obok ul. Akacjowej.

Sołtys Adam Chlebowski zawnioskował o pomoc w napisaniu wniosku do lokalnych grup działania np. do Lasovii, aby uzyskać dofinansowanie na inwestycję związaną z zagospodarowaniem terenu wokół remizy. 

Przyłęk

Przybyłych mieszkańców i gości przywitał sołtys wsi - Stanisław Chlebowski. Kwota, jaką sołectwo Przyłęk ma do wykorzystania w 2020 roku, to 47 725,90 zł.

Stanisław Chlebowski przedstawił wnioski, które przegłosowano do realizacji. Drugi etap budowy zaplecza estradowego będzie kosztował 30 025,90 zł. Na opracowanie dokumentacji projektowej oświetlenia ulicznego przy drodze wojewódzkiej relacji Mielec – Kolbuszowa - Leżajsk potrzebnych będzie 8 tys. zł. Na remont drogi śródpolnej zabezpieczono 7700 zł. 2 tys. zł mieszkańcy przeznaczą na zakup strojów oraz sprzętu sportowego dla drużyny siatkarskiej. 

Następnie sołtys wsi przedstawił projekt uchwały w sprawie wykonania trzebieży (pielęgnacją) w lesie mienia komunalnego w Przyłęku. Pozyskane drewno docelowo posłuży jako materiał do budowy zaplecza estradowego za remizą OSP w Przyłęku. Wszyscy zebrani mieszkańcy byli za podjęciem uchwały.

W sprawach różnych poruszono temat wycinki drzewa rosnącego przy drodze gminnej na tzw. "Resztówce". Teren, na którym rośnie drzewo, jest działką gminną. Szefowa gminy Elżbieta Wróbel wyjaśniła, że jest to zabytek, wystosowano wniosek o jego wycinkę do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Rzeszowie. Po oględzinach jednak konserwator nie wyraził zgody na wycinkę przedmiotowego drzewa.

Pozostałe sołectwa - niebawem. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE