Reklama

Szkoła w Brzostowej Górze do zamknięcia?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szkoła w Brzostowej Górze do zamknięcia?  - Zdjęcie główne

Na ostateczną decyzję w sprawie szkoły w Brzostowej Górze należy poczekać.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Niewielka liczba uczniów w szkołach to problem wielu miejscowości. Dotyczy on również Brzostowej Góry.

Podstawówkę od października 2012 roku prowadzi Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych w gminie Majdan Królewski "Lokomotywa". Organizacja ma jednak w planach oddać szkołę w ręce gminy Majdan Królewski. Ten temat został poruszony jeszcze podczas marcowego spotkania radnych. Powód? Mała liczba uczniów uczęszczających do placówki, a co za tym idzie niska subwencja oświatowa. 

- Koszty utrzymania tak dużego budynku przekraczają możliwości finansowe, jakimi dysponuje stowarzyszenie

- informuje Irena Krystel, sołtys Brzozowej Góry.

Przekazanie szkoły

Jak informują przedstawiciele "Lokomotywy", kiedy gmina przekazywała szkołę stowarzyszeniu, podkreślano na licznych spotkaniach z mieszkańcami oraz radnymi, że przy tak trudnej sytuacji demograficznej i ekonomicznej szkoły organizacja poprowadzi placówkę najdłużej przez 5 lat. Dzięki temu jednak gmina uniknie lub przesunie w czasie jej likwidację. Placówka pod skrzydłami stowarzyszenia działa już 9 lat. 

Trwały rozmowy 

Odbywały się już spotkania zarządu i członków Stowarzyszenia "Lokomotywa", gdzie omawiano sytuację demograficzną i ekonomiczną szkoły oraz możliwości finansowe organizacji.

Zgodnie z prawem stowarzyszenie nie może zlikwidować szkoły. Może natomiast przekazać ją do ponownego prowadzenia gminie na podstawie złożonego wniosku. 

- Podjęte zostało stanowisko, aby taki wniosek złożyć do gminy z propozycją przyjęcia do ponownego prowadzenia szkoły przez gminę. Na ten czas taki wniosek jeszcze nie został złożony

- informują nas przedstawiciele "Lokomotywy".

W czerwcu tego roku odbyło się spotkanie w Brzostowej Górze z udziałem wójta gminy Majdan Królewski, dyrektora szkoły, rodziców, uczniów oraz członków stowarzyszenia, na którym to zarząd "Lokomotywy`  poinformował o konieczności rozpoczęcia procedury przekazania szkoły do ponownego prowadzenia gminie. 

Co dalej?

- W chwili obecnej trwają rozmowy co do przyszłości Szkoły Podstawowej w Brzostowej Górze. Sytuacja demograficzna dla tej szkoły jest bardzo niekorzystna

- mówi Jerzy Wilk, wójt gminy Majdan Królewski.

Z informacji, które uzyskaliśmy, wynika, że od września tego roku uczniowie będą kontynuować naukę na dotychczasowych zasadach w placówce w Brzostowej Górze. Czy i kiedy się to zmieni? Tego jeszcze nie wiadomo. 

Pojawiają się natomiast już pomysły na zagospodarowanie obiektu, gdyby dzieci trafiły do innych placówek. W budynku po szkole mógłby powstać np. dzienny dom pobytu seniora. 

Jak jednak zaznacza włodarz gminy, przyszłe zagospodarowanie budynku może być omawiane dopiero po zakończeniu w nim działalności oświatowej.

Co z "Lokomotywą"?

Stowarzyszenie prowadzi nie tylko szkołę w Brzostowej Górze, ale i Publiczne Przedszkole w Majdanie Królewskim. Jak informują przedstawiciele "Lokomotywy", nawet gdyby stowarzyszenie nie prowadziło już żadnej placówki oświatowej, nie ma potrzeby likwidacji tej organizacji. W działalność statutową "Lokomotywa" ma nie tylko wpisane jako cel prowadzenie placówek oświatowych, ale szeroko pojętą działalność wspomagającą rozwój społeczno- gospodarczy gminy Majdan Królewski.

Ile obecnie uczniów uczy się w szkole w Brzostowej Górze?

* oddział przedszkolny - 6 dzieci (z roczników 2015 - 2017)

  • klasa I - 0
  • klasa II - 0
  • klasa III - 7
  • klasa IV - 11
  • klasa V - nie będzie od września (rodzice przepisali piątkę dzieci do szkoły w Majdanie Królewskim)
  • klasa VI - 0
  • klasa VII - 9
  • klasa VIII - 6
Łącznie 38 uczniów, plus dzieci z oddziału przedszkolnego.

Poza obwodem jest 36 dzieci. Są to dzieci, które uczęszczają do szkoły w Majdanie Królewskim, w Hucie Komorowskiej, a część uczy się poza granicami kraju.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy